Сказ — вакцинокероване зоонозне вірусне захворювання.
Сказу можна повністю уникнути, якщо після укусу, подряпин чи ослинення людина отримає необхідну медичну допомогу!
Сказ — вакцинокероване зоонозне вірусне захворювання. З появою клінічних симптомів сказ на 100% закінчується летально. У 99% випадків вірус сказу передається людині від домашніх собак. Проте, сказ вражає як домашніх, так і диких тварин. Він передається людям та тваринам через укуси чи подряпини, зазвичай через слину.
Курс антирабічних щеплень призначають у разі ймовірного або наявного інфікування людини, після визначення приналежності випадків укусів до певних категорій контакту згідно з рекомендаціями ВООЗ. Самовільно припиняти лікування чи порушувати режим поведінки під час нього неприпустимо!
Якщо вас укусила, подряпала чи обслинила тварина (особливо дика чи безпритульна) негайно зверніться до лікаря! Якщо тварина домашня, попросіть власника надати документи, що підтверджують її щеплення.
Коли лікар недоступний, ретельно промийте рану протягом щонайменше 15 хв мильною водою, мийними засобами, дезінфектантами для обробки ран у хірургічній практиці або іншими засобами (70%-м спиртом або 5%-м розчином йоду), що нейтралізують вірус.
Після цього неодмінно зверніться по медичну допомогу. Зволікання може коштувати життя!
Найбільш небезпечними є будь-які укуси тварини в ділянки обличчя, шиї, пальців рук, кисті. У слині тварин вірус сказу з’являється за тиждень і навіть раніше до появи зовнішніх ознак захворювання, тому навіть цілком здорова на вигляд тварина при укусах може передавати збудника. Отже, якщо вкусила чи подряпала навіть, на перший погляд, здорова тварина, потерпілому необхідно обов’язково звернутися до лікаря, адже сказ є небезпечним вірусним захворюванням, яке без надання своєчасної медичної допомоги в 100% випадків закінчується смертю.
За останні 5 років в Україні від сказу померли 19 людей. Захворювання реєстрували у Дніпропетровській – 4 випадки, Одеській – 3 випадки, Рівненській, Кіровоградській та Донецькій – по 2 випадки, Волинській, Львівській, Харківській, Чернігівській та Миколаївській областях (у січні 2020р.) та у Києві – по 1 випадку.
Показання до вакцинації проти сказу:
- всі укуси, подряпини, ослинення шкірних покривіві слизових оболонок, нанесених явно скаженими, підозрілими на сказ або невідомими тваринами;
- при пораненні предметами, забрудненими слиною або мозком скажених або підозрілих на сказ тварин;
- при укусах через одяг, який пошкоджений зубами;
- при укусах через тонкий або в'язаний одяг;
- при укусах, ослиненні і нанесенні подряпин здоровою в момент контакту твариною, якщо вона протягом 10-денного спостереження захворіла, загинула або зникла;
- при явному ослиненні або пошкодженні шкірних покривів хворою на сказ людиною;
- курс профілактичної імунізації призначають людям, які професійно
пов’язані з ризиком зараження сказом.
Антирабічна вакцина запобігає виникненню захворювання у 96–99% випадків. Вона ефективна у разі початку курсу не пізніше 14-го дня з моменту укусу чи обслинення. Утім, курс імунізації призначають навіть через кілька місяців після контакту із хворою або ж підозрілою на сказ твариною. Антитіла у людини з’являються тільки на 12–14-й день, а максимальні їхні рівні досягаються лише через 30–40 днів. Імунітет стає дієвим приблизно через два тижні після закінчення курсу вакцинації та залишається таким упродовж року.
Підготувала лікар-епідеміолог
Снятинського відділу
Коломийського РВ
ДУ «Івано-Франківський ОЦКПХ МОЗ» Олександра Томашовська