ЩО ПОТРІБНО ЗНАТИ ПРО ДОМАШНЄ НАСИЛЬСТВО?!
Війна однозначно має негативний вплив на суспільство в різних аспектах.
Війна може посилити прояви насильства у стосунках, де воно вже було, або спровокувати у тих парах і сімʼях, де раніше його не було. Під натиском великого стресу, живучи у постійній тривозі та невизначеності, люди набагато частіше не контролюють свій емоційний стан, «зриваються» на близьких і здатні до неконтрольованих і незвичних для них дій.
Домашнє насильство під час війни поширене явище, яке стає ще більш небезпечним, ніж у мирний час. Воно може довго маскуватися, ховатися та підлаштовуватися під обставини. Та якщо людина зіштовхується з кривдою, у її поведінці майже завжди можна помітити «червоні прапорці».
Кілька аспектів, на які варто звертати увагу:
- Фізичне насильство. Постраждалі можуть зʼявлятися з синцями чи ранами, мати запалені очі, носити закритий одяг, здригатися у відповідь на рухи.
- Економічне насильство. Постраждалі змушені випрошувати гроші, звітувати чеками за всі покупки, питати дозволу на свої дії.
- Психологічне насильство. Постраждалі повинні постійно бути на звʼязку з партнером/-кою або родичами, звітувати за кожен свій крок. Постійно перевіряють телефон, бояться самостійно приймати навіть найменші рішення. Можуть мати панічні атаки, перепади настрою, бути пригніченими та обмежувати соціальні контакти.
- Сексуальне насильство. Постраждалі можуть мати синці на тілі, впадати в депресивні та апатичні стани, не сприймати власне тіло та сексуальність, або ж навпаки неочікувано яскраво почати її проявляти. Здригатися у відповідь на рухи або питання.
Тож, якщо ви постраждали від домашнього насильства або стали свідком вчинення домашнього насильства - не мовчіть! Дім має залишатися місцем, де кожна людина відчуває себе захищеною, навіть у найскладніші часи.
Куди звертатись у разі домашнього насильства?
102 - Національна поліція України;
15-47 - урядова «гаряча лінія» для постраждалих від домашнього насильства;
0-800-500-335 або 116-123 (з мобільного) - Національна «гаряча лінія» з питань протидії насильству та захисту прав дитини.