ЯК НА ПРИКАРПАТТІ БОРОЛИСЯ З МОСКАЛЯМИ: ВІДВІДАЛИ ІСТОРИЧНІ МІСЦЯ ОПОРУ В С.ВЕЛИКИЙ КЛЮЧІВ ТА С.СПАС
02 квітня 2024 року в рамках співпраці з Нижньовербізькою територіальною громадою мали змогу відвідати криївки- історичні місця опору в с.Великий Ключів та с.Спас.
У Великому Ключеві на куті «Царина» за останніми сільськими хатами видніється дубовий хрест. А нижче хреста бункер, відбудований у 2020 році.
Цей хрест — перше вшанування пам’яті окружного провідника ОУН Івана Кулика «Сірого» та подружжя: кущового провідника Юрія Дронюка «Яра» і друкарки Анни Дронюк «Мухи», які загинули тут у криївці восени 1951 року через зраду Романа Тучака «Кірова».
У криївці виставлені оригінальні речі, знайдені під час розкопок. Експозиція також доповнена іншими експонатами того періоду: друкарською машинкою, арифмометром, побутовими речами.
Поруч знаходиться потік Керлибага, джерельна вода з якого заведена у криничку криївки.
У селі Спас теж є музей-криївка.
22-річний житель села Дмитро Дідущак на псевдо «Погиба» віддав своє життя у боротьбі із загарбниками. Він став першою жертвою зі Спасу, але не останньою.
Відродив ім’я героя УПА Василь Савчук. Чоловік декілька років тому почав зводити будинок неподалік пам’ятного меморіалу і випадково наткнувся на людські рештки. Як виявилося згодом із розповіді одного свідка, там знаходилася могила Дмитра Дідущака.
Криївка розташована позаду пам’ятної композиції. Вона і справді захована так, як годиться для криївки. Це – невелика землянка, яка слугувала прихистком для повстанців, в якій вони жили і переховувалися, з яких відбивалися від ворогів, і в якій вони деколи гинули. В криївці мало місця, але тим не менше вона доволі простора і затишна. Василь Савчук зібрав у ній речі того часу, які були притаманні для криївок. Зокрема це – старий образок, лампада, машинка для друку, автомат, форма вояків УПА, зображення Степана Бандери та інші атрибути повстанця.
Нинішня війна росії проти України лише є черговим підтвердженням її ролі історично послідовного ворога України, недодержави, яка заподіяла найбільше лиха Україні.
Але як тоді, так і сьогодні на шляху агресивних планів ворожого режиму стоїть український дух, сотні, тисячі юнаків і юнок, захисників і захисниць, які вірили і вірять, що прийде день, коли Україна стане вільною.
Історична пам'ять дуже важлива для кожної людини і для кожного народу. Адже без минулого немає майбутнього.
Щиро дякуємо за співпрацю Нижньовербізькому сільському голові Ярославу М’якущаку, а також окремі слова вдячності за історичний екскурс знаному на Коломийщині громадському діячу, координатору коломиян на Майдані, — Геннадію Романюку.
Слава Україні!