В РУДНИКАХ ОСВЯЧЕНО ОНОВЛЕНУ КРИЇВКУ ВОЇНІВ ОУН-УПА
27 вересня в урочищі «Дубки», що в селі Рудники, багато людей зібралося на освячення відновленої криївки - місця, яке стало символом незламності та мужності синів нашої Заболотівщини, України. Серед присутніх були керівники та працівники Заболотівської селищної ради на чолі із селищним головою Петром Маліборським, депутати Івано-Франківської обласної ради та Коломийської районної ради, представники Снятинської станиці Братства ОУН-УПА, військовослужбовці, освітяни та духовенство громади, школярі та місцева молодь, працівники культури, активісти та небайдужі жителі краю, запрошені, гості.
Дата проведення заходу досить символічна – кропітка робота по відновленню історичного сховку українських воїнів завершилась до важливих для українців свят: Покрови Пресвятої Богородиці, Дня захисників та захисниць України, Дня Українського Козацтва та Дня створення Української повстанської армії.
За традицією, дійство розпочалося із виконання Державного Гімну України та хвилини мовчання в знак вдячності та пам’яті про загиблих за незалежність воїнів, відважних українських Героїв…
Криївка в Рудниківському лісі є свідком відважної боротьби за свободу, це сховок, який зберігає пам'ять про незламний дух борців за незалежність. Це була боївка ОУН. Тут, в темряві лісу, українські патріоти знаходили прихисток і планували свої дії. Та 30 травня 1946 року за наведенням зрадника з сусіднього села по залишених слідах на росі місце знаходження прихистку віднайшли МГБісти, в нерівному бою хлопців вбили. Зокрема, віддали життя за Україну: Антонюк Михайло Юрійович «Дон» (с.Демиче), Сусак Василь Юрійович «Тур» (с.Демиче), Косович Михайло Юрійович «Буйний» (с.Демиче), Томяк Іван Йосипович «Дорошенко» (с.Іллінці), Стефанець Іван Павлович «Лісовий» (с.Іллінці). Рожок Дмитро Прокопович «Хмара» (с.Рудники) був тяжко поранений, але вирвався з оточення. Опісля тіла хлопців відвезли до костелу в селищі Заболотів. Рідні, попри невимовну біль, змушені були під час процедури впізнання відмовлятися від своїх синів, братів, чоловіків, через загрозу депортації всієї сім’ї до Сибіру. Історією про події визвольної боротьби на теренах села Рудники поділився з усіма присутніми Микола Абрамюк.
Освячення відновленої криївки провели Всечесні отці Степан Гуменяк та Роман Гуменяк. Запросивши усіх учасників заходу до спільної молитви, Всечесні отці відслужили панахиду за загиблими в цьому місці націоналістами. В своєму виступі отець Роман Гуменяк наголосив, що це важлива подія для всієї громади, адже ця криївка в свій час стала прихистком для бійців ОУН, які боролись за майбутню самостійну державу, а сьогодні багато жителів с.Рудники зі зброєю в руках вже захищають Україну. Це місце пронизане мужністю і героїзмом має важливе значення для виховання підростаючого покоління.
З вітальним словом звернувся до краян ініціатор відновлення криївки, селищний голова Петро Маліборський, який висловив щиру подяку кожному, хто долучився до відновлення цієї важливої для громади історичної пам’ятки та зазначив, що криївка – це не просто символ боротьби за свободу українського народу. Це точка нашої ідентичності, яка надихає на подвиги, де вирує дух патріотизму та незламної віри. Очільник громади висловив надію, що це героїчне місце стане місцем зустрічей багатьох поколінь та осередком національно-патріотичного виховання.
Далі до слова було запрошено почесних гостей заходу: депутата Івано-Франківської обласної ради Романа Білика, директора музею визвольних змагань імені Василя Андрусяка в м. Снятин, очільника Снятинської станиці Братства ОУН-УПА Ігоря Юринця.
Зі словами вдячності керівнику громади та всім причетним до відновлення криївки виступив із промовою відомий волонтер, громадський діяч та почесний громадянин м. Коломия Геннадій Романюк. Він зазначив, що це подія надзвичайної ваги, адже такі місця - це наш неоціненний спадок, це історія, яку ми не в праві забути, а мусимо передавати наступним поколінням, це та шана, яку ми віддаємо борцям за незалежність усіх часів!
Завершився захід спільним виконанням пісні, яка вже понад століття є символом боротьби та надії, гімном січових стрільців та бійців української повстанської армії - "Ой у лузі червона калина".