ЛИСТОПАД ТРАДИЦІЙНО ВВАЖАЄТЬСЯ МІСЯЦЕМ ОБІЗНАНОСТІ ПРО ЧОЛОВІЧЕ ЗДОРОВ'Я

  • 116

Попри загальну тенденцію до зниження, рівень передчасної смертності серед чоловіків (у віці від 30 до 69 років) у низці країн Європи залишається високим. Спосіб життя чоловіків, їхня схильність до ризиків та моделі звернення за допомогою залежать від багатьох чинників. Важливу роль відіграють місце проживання, зайнятість, освіта, гендерні норми, а також соціальні зв’язки.

Серед причин смертності чоловіків в Україні 86% становлять неінфекційні захворювання, особливо серцево-судинні хвороби, онкологія та травми.

Серед травматичних причин смерті лідирують нещасні випадки, ДТП, самоушкодження, самогубства тощо.

Більшість психічних розладів виникає у підлітковому чи молодому віці, і на їх розвиток впливають соціальні, культурні та екологічні чинники, тому необхідний комплексний підхід для запобігання суїцидальним настроям. Хоча суїцидальних спроб більше серед жінок, саме чоловіки частіше вчиняють самогубство.

Фактори ризику, пов'язані з самогубством, можна розділити на категорії:

- індивідуальні або особистісні фактори ризику (наприклад, психічні розлади, зловживання алкоголем);

- фактори ризику, пов'язані зі стосунками або міжособистісні фактори ризику ;

- соціальні — ізоляція та несприятливе середовище;

- фактори ризику, пов'язані з навколишнім середовищем або зовнішні фактори ризику (наприклад, обмежений доступ до медичних послуг, послуг з охорони психічного  

  здоров'я).

Важливо знати

Стигматизація: чоловіки  часто стикаються зі стигмою щодо обговорення психічного здоров'я, що обмежує їх у зверненні по допомогу.

Стереотипи: багато чоловіків уникають професійної  підтримки через стереотипи, що сприймають  звернення за допомогою як ознаку слабкості.

Турбота про своє здоров'я і звернення за допомогою – це ознака сили, а не слабкості.

Підвищені ризики: чоловіки мають вищий рівень депресії та частіше вдаються і здійснюють  самогубства порівняно з жінками.

Нормалізація профілактики: чоловіки часто уникають профілактичних оглядів, що підвищує ризик захворювань. Важливо нагадувати про користь регулярних обстежень для збереження здоров'я.

За матеріалами  Центру громадського здоров'я МОЗ України

Бережіть себе !

Фото без опису