ОХОРОНА АТМОСФЕРНОГО ПОВІТРЯ

  • 162

Розвиток суспільства характеризується великою чисельністю населення, а отже, і зростанням економічних та енергетичних потреб.

Ще століття назад, склад атмосфери фактично, був незмінним на протязі останніх 300 —400 років. Однак бурхливий ріст промисловості, автомобільного транспорту, авіації, промислового виробництва нафтохімічних продуктів, побутових хімічних засобів, обробка сільськогосподарських угідь з літаків,  сміттєзвалища,  привели до прогресуючого збільшення забруднення атмосферного повітря,  і ця тенденція стрімко продовжується і в 21 сторіччі.

 

Майже в усіх теплоенергетичних установках і транспортних  викидах присутній сталий склад основних канцерогенних  забруднювачів які виникають у ході спалювання: тверді частинки, озон, окис вуглецю, діоксид сірки, оксиди азоту, леткі органічні сполуки , важкі метали.

Стан повітря погіршується також через бойові дії  – це детонування снарядів, використання артилерійської зброї та авіабомб, пожежі в екосистемах, вибухи нафтобаз, атаки на промислові об’єкти та склади небезпечних відходів, тощо.

 

Щороку близько семи мільйонів людей у всьому світі помирають через хвороби, що спричинені забрудненим повітрям. Вдихання шкідливих речовин найбільше шкодить нашій дихальній та серцево-судинній системі, може викликати астму та діабет. За даними ВООЗ, поганий стан повітря є першопричиною розвитку певних захворювань: 36% смертей від раку легенів, 34% смертей від інсультів, 27% смертей від хвороб серця.

    

Снятинським відділом Коломийського районного відділу ДУ «Івано-Франківський  ОЦКПХ  МОЗ» проводиться плановий моніторинг стану атмосферного повітря у  Снятинській, Заболотівській та Городенківській територіальних громадах за хімічними показниками, а саме за вмістом оксиду вуглецю, діоксиду азоту, діоксиду сірки, формальдегіду, фенолу, аміаку, сірководню, пилу та інших.

Так, за 2024 рік фахівцями лабораторії відібрано та лабораторно досліджено на хімічні показники  488 проб атмосферного повітря в зонах впливу автотранспорту в населених пунктах району, а зокрема:  у м. Снятині ( вул. Шевченка,  вул. Винниченка), м.Городенці (вул.Шевченка, вул Станіславська), смт. Заболотові (вул.Шевченка, вул.Б.Хмельницького, вул. Грушевського). При дослідженні проб атмосферного повітря населених місць на вміст хімічних показників виявлено перевищення   гранично - допустимої концентрації діоксиду азоту в літній перід.

Окрім того нами  у 2020-2024 роках заключено договорів на викиди шкідливих хімічних речовин в атмосферному повітрі з низкою промислових підприємств таких, як ТОВ «Снятинська птахофабрика», ФОП «Боднарчук В.Д.», ТОВ «Роднік плюс»,  Філією ПрАТ «Зернопродукт» МХП «Перспектив» та інші.

На сьогодні проблема забруднення атмосферного повітря в Україні постала, як ніколи,  особливо гостро. Тому наша установа і надалі буде проводити моніторингові дослідження та надавати платні послуги на дослідження вмісту хімічних речовин: аміаку, діоксиду азоту, діоксиду сірки, окису вуглецю, фенолу, формальдегіду, пилу та інш., в атмосферному повітрі . Запрошуємо до співпраці.

Фото без опису