ТУБЕРКУЛЬОЗ - СЕРЙОЗНЕ І НЕБЕЗПЕЧНЕ ЗАХВОРЮВАННЯ.

  • 47

Туберкульоз  відноситься  до  хронічних  бактеріальних  інфекцій. Збудниками туберкульозу є мікобактерія туберкульозу людського типу, але також можуть бути  мікобактерії  бичого типу та деякі інші такі як мікобактерія афріканум та мікобактерія  мікроті.   Найчастіше туберкульоз передається  від хворої людини до здорової повітряно-крапельним шляхом( під час розмови, кашлю, чхання), але можливі  також випадки аліментарної передачі інфекції,- при вживанні в їжу недостатньо термічно оброблених м'яса, молока, хворих на туберкульоз  тварин.

   Туберкульоз – це інфекційне захворювання, яке може уражати практично всі органи та системи  людини  - легені, кістки, очі, шкіру, нирки, кишківник, мозок,  статеві органи, лімфатичні вузли. У 95 % випадків  захворювання уражаються саме легені.

Основним джерелом розповсюдження туберкульозної  інфекції  є людина, хвора на відкриту форму туберкульозу. Така людина заразна і небезпечна для навколишніх, бо вона розсіває збудників туберкульозу в навколишньому середовищі.

Розвитку туберкульозу сприяють так звані фактори ризику: контакт із хворим на туберкульоз, підвищений ризик у хворих на цукровий діабет, виразкову хворобу шлунку і 12палої кишки, хворі  з психічними захворюваннями, алкоголізмом, курці та наркомани, люди похилого віку, особи, що  працюють  у шкідливих умовах.

Туберкульоз може маскуватися під різні хвороби. Однак є деякі ознаки, які дозволяють запідозрити саме туберкульоз: загальна слабкість, зниження працездатності, втрата апетиту, безсоння, підвищення температури тіла  до 37,2 – 37,С, немотивована втрата ваги тіла, посилене нічне потовиділення. При туберкульозі легень з’являється сухий кашель, біль в грудній клітці.

Для своєчасного виявлення туберкульозу потрібно щорічно проходити   рентгенологічне

( рентгенографія або флюорографія) обстеження органів грудної клітки.  Це  дає змогу на ранніх стадіях виявити туберкульоз та інші захворювання органів грудної клітки.

Туберкульоз легень можна також виявити методами  GeneXpert та Xpert МТБ/RIF , які дають змогу визначити молекулярно –генетичним методом збудник туберкульозу у мокротинні та визначити його чутливість  до  ріфампіцину. Значно більше часу потребує дослідження шляхом посіву мокротиння на мікобактерії. Основними методами  виявлення туберкульозу у дітей є туберкулінодіагностика (проба Манту)  та дослідження мокротиння або калу  методом  GeneXpert.

Якшо у Вашій сім'ї чекають на новонароджену дитину, то дуже важливо, щоб всі дорослі члени сім'ї пройшли рентген обстеження органів грудної клітки, а дітям була проведена туберкулінодіагностика, а по її результатах  при необхідності до обстеження. Це необхідно для того, щоб новонароджена дитина попала в сім'ю, де немає хворих на туберкульоз.

Дуже важливим для профілактики туберкульозу є проведення планових профілактичних щеплень дітям вакциною БЦЖ перед випискою з акушерсько-гінекологічного відділу.  Це дає змогу попередити випадки туберкульозного менінгіту та міліарного туберкульозу у дітей, а значить попередити  інвалідність та смертність внаслідок цих захворювань.

           На сьогодні туберкульоз залишається серйозною проблемою в охороні здоров'я    у  світі.  У 2023році ВООЗ зафіксувала понад 8 мільйонів нових випадків інфікування туберкульозом у світі. По всьому світу туберкульоз  став причиною понад 1,25 мільйона смертей. Туберкульоз  займає одне з  перших  місць  в структурі  смертності від інфекційних та  паразитарних хвороб.

  Набуває загрозливих масштабів мультрезистентна форма туберкульозу, збудником якої стала форма мікобактерії, стійка до протитуберкульозних препаратів. Значно вищий ризик захворіти на туберкульоз для людей, що живуть з ВІЛ /СНІДОМ. Разом туберкульоз і ВІЛ/СНІД  становлять смертельну пару захворювань.

Туберкульоз у наш час виліковується, для цього є необхідні протитуберкульозні препарати І та ІІ ряду, які хворий отримує стаціонарно  в інтенсивній фазі і продовжує амбулаторно в підтримуючій фазі.

 Як і більшість інфекційних захворювань туберкульоз легше попередити, ніж лікувати.

 

           Лікар епідеміолог  Снятинського відділу

           Коломийського РВ ДУ «ІФ ОЦКПХ МОЗ»                                     С.В. Макаренко

Фото без опису