ВІЙСЬКОВИЙ ЗНИК БЕЗВІСТИ: КУДИ ЗВЕРТАТИСЯ?
Що необхідно зробити в першу чергу
- Звернутися до Територіального центру комплектування (колишній військкомат), від якого була мобілізована особа, чи до військової частини. Там повинні підтвердити або спростувати статус військового (полонений чи зниклий безвісти).
- Звернутися із заявою до найближчого територіального органу Національної поліції України. Також можна надіслати лист на електронну пошту: rozshuk_znyklyh@police.gov.ua та зателефонувати на гарячу лінію (0894) 200-18-67 або 0 800 212 151.
- За кожним фактом зникнення поліція відкриває справу, яка реєструється в Єдиному реєстрі досудових розслідувань (ЄРДР). Обов'язково зафіксуйте реєстраційний номер заяви, а також заберіть витяг із ЄРДР, де буде зазначено ПІБ слідчого.
Важливо! Заяву може подати будь-яка особа. Не обов'язково родич.
Ймовірно, на цьому етапі вас попросять здати генетичний матеріал для експертизи ДНК. Це прискорить пошук.
Якщо поліцією встановлюється факт, що захисник перебуває в полоні або є докази його смерті – тоді поліція передає за підслідністю цю справу до СБУ для продовження досудового розслідування. Родині варто звернутися до СБУ, щоб дізнатися контакти слідчого у справі, аби комунікувати надалі з ним.
Після поліції зателефонуйте на гарячу лінію уповноваженого з питань осіб, зниклих безвісти за особливих обставин та подайте туди також заявку на розшук. Номер гарячої лінії – 0 800 103 333. Також МВС запустив телеграм-канал Секретаріату Уповноваженого з питань осіб, зниклих безвісти за особливих обставин.
Хто зараз безпосередньо займається розшуком:
- Міністерство внутрішніх справ України — розшук зниклих та Реєстр зниклих безвісти за особливих обставин
- Головне управління розвідки Міноборони України (Координаційний штаб з питань поводження з військовополоненими) — повернення полонених та тіл загиблих
- Міністерство оборони — діяльність пошукових груп
Ці органи користуються спільним електронним реєстром зниклих осіб, куди стікається вся встановлена інформація.
Куди ще варто звертатися
- До Об’єднаного центру з пошуку та звільнення полонених при СБУ за телефонами (067) 650-83-32, (098) 087-36-01, або ж надіслати листа на електронну адресу: united.centre.ssu@gmail.com
- Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими, який діє під координацією Головного управління розвідки Міністерства оборони України: 0 800 300 529 (безкоштовно всередині країни), +38 (044) 390 43 90 (з-за кордону за тарифами оператора). На сайті штабу ви можете знати докладну, покрокову дорожню карту для родичів зниклих безвісти військових та військовополонених.
- Далі родичам рекомендовано звернутися на гарячу лінію Міжнародного Комітету Червоного Хреста за телефоном 0-800-300-155. Контакти є на сайті організації. Ця організація веде власний реєстр та іноді може відвідувати людей у полоні (про такі візити вона має повідомити родичам).
- Також можна підготувати звернення до Європейського суду з прав людини та до Комітету з прав людини ООН.
Родичам рекомендується подавати заявки в усі офіційні установи, які займаються питаннями осіб, що розшукуються.
Що не варто робити:
- Публікувати в соціальних мережах або надсилати стороннім особам фото зниклого військовослужбовця, особливо в військовій формі.
- Публікувати його особисті дані, номери військової частини, бригади, де проходить службу, звання, місце зникнення.
Ці дані збирає загарбник та шахраї.