І ЗНОВУ НАГАДУЄМО ПРО БОРЩІВНИК СОСНОВСЬКОГО

  • 36

Територія Покутського краю, маючи величну хліборобську історію, повинна мати належний екологічний стан й привабливий вигляд і бути безпечною для здоров’я населення. Це особливо актуально зараз, коли в Україні триває підготовка до вступу в Євросоюз, розробляються інші міжнародні програми. Тому на фоні недостатньої загальної культури в суспільстві, в тому числі й у землеробстві, необхідно вживати невідкладних заходів для виправлення становища, по недопущенню подальшої засміченості території району, особливо шкідливими дикоростучими рослинами (борщівником Сосновського,  Амброзією полинолистою) тощо.

Через вміст в Борщівнику Сосновського фурокумаринів (у тому числі бергаптен, ізобергаптен, ізопімпінелін, ксантотоксин псорален та ін.), які викликають під час контакту зі шкірою людини важкі дерматити, схожі на опіки, борщівник перестали культивувати вже понад 30 років . З’ясувалось, що борщівник легко дичавіє і проникає в природні екосистеми. За цих обставин та із-за загальної бездіяльності у суспільстві борщівник Сосновського із полів, де його раніше вирощували, "мігрує"  – на узбіччях, відомчих смугах автомобільних та залізничних шляхів, на сільськогосподарських угіддях, на узбіччях польових доріг, каналів, ярів, балок, заплавах річок і струмків, необроблюваних землях, пустирях,  сміттєзвалищах, присадибних і дачних ділянках, обочинах лісів, парках, запущених садах, та  найнебезпечніше в населених пунктах, поблизу дошкільних і навчальних закладів та в місцях  відпочинку.

Борщівник морозо- і холодостійка культура (під снігом витримує морози до –40-50°С), добре переносить приморозки до –10°C і спеку до +37°C. Насіння проростає при 1-2°С, а сходи з’являються при 7-10°С. Коренева система у рослин стержнева, добре розвинена, але у грунт проникає не глибоко: основна маса залягає у шарі до 30 см (окремі корені досягають глибини понад 2 м).  Висота рослин 2-2,5 м.у вологі роки  до 3-3,5 м. Може вегетувати 6-8 років.Насіння борщівника розноситься вітром і переноситься водою, тому зарості його часто зустрічаються уздовж річок і доріг.За погодніх умов нашої зони  рослини можуть жити до 12 років.Одна монокарпічна рослина може щороку давати від 15-20 тисяч, а в окремі роки  потужні особини борщівника можуть дати навіть до 100 тис. життєздатного насіння (маса 1000 насінин 12-15 г). У грунтi насіння борщівника можуть зберігати життєздатність 3-5 років, іноді 10-12 і навіть до 15 років.

На жаль, борщівник Сосновського не є бур’яном та карантинною рослиною, це кормова культура, але враховуючи темпи розповсюдження та шкоду, яку він завдає людині за безпосереднього контакту, його неодмінно необхідно знищувати саме в даний час, це доволі складно, але можливо:

  1. Підкопувати на глибині точки росту в грунті до 12 см.
  2. Систематично проводити скошування підростаючої зеленої маси.щоб не давати утворення генеративної частини рослини
  3. Ефективно проводити хімічне обприскування тільки молодих відростаючих рослин висотою до 15 см, застосовуючи гербіциди суцільної дії (раундап Макс або ураган форте-200 мл на 10 л води в баковій суміші з хлібодаром або пріма-40 мл на 10 л води).
  4. На даний час єдиним та з мінімальними затратами найефективнішим методом боротьби з поширенням борщівника в природі є зменшення зон його самосіву та знищення рослин до утворення і дозрівання насіння.Не будьмо байдужими.Кожен на своїй присадибі чи орендованій ділянці ліквідуймо рослини злісного Борщівника і не даваймо щороку все більше і більше заселяти нові масиви.

Фото без опису