ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ ОХОРОНИ ПРАЦІ
Кожного року 28 квітня в усьому світі відзначається Всесвітній день охорони праці. Цей день покликаний привернути увагу суспільства до проблем безпеки та здоров’я працівників, до запобігання травмам і професійним захворюванням на виробництві.
У 2025 році Міжнародна організація праці визначила тему цього дня як: «Революційні підходи до здоров'я і безпеки: роль штучного інтелекту (ШІ) та цифровізації на роботі».
Цей девіз акцентує на важливості впровадження сучасних технологій у сферу безпеки праці, адже інноваційні рішення здатні не лише оптимізувати процеси, але й рятувати життя.
В Україні День охорони праці також офіційно відзначається саме 28 квітня — згідно з Указом Президента України № 685/2006. Його мета — посилення уваги з боку держави, бізнесу та громадськості до збереження життя та здоров’я людей на робочому місці.
Одна з ключових складових безпечної праці — щорічні медичні огляди, які допомагають вчасно виявити ознаки професійних захворювань, отруєнь та інших загроз здоров’ю.
✅ Інший критично важливий напрям — атестація робочих місць, що дозволяє виявити шкідливі й небезпечні чинники, оцінити умови праці за встановленими стандартами, а також визначити необхідні заходи для їх усунення або мінімізації.
Одним із факторів попередження захворювань у працюючого населення є проведення щорічних медичних оглядів. Медогляди дають можливість своєчасно виявити ранні ознаки гострих і хронічних професійних захворювань (отруєнь), виробничо-зумовлених та загальних захворювань у працівників.
Крім того, на охорону праці та здоров'я працюючого населення впливає проведення атестації робочих місць, яка передбачає:
- виявлення на робочому місці шкідливих і небезпечних виробничих факторів та причин їх виникнення;
- дослідження санітарно-гігієнічних факторів виробничого середовища, важкості й напруженості трудового процесу на робочому місці;
- комплексну оцінку факторів виробничого середовища і характеру праці щодо відповідності їх вимогам стандартів, санітарних норм і правил;
- обґрунтування віднесення робочого місця до відповідної категорії за шкідливими умовами праці тощо.
На даний час лабораторія Державна Установа «Івано-Франківський обласний центр контролю та профілактики хвороб Міністерства охорони здоров'я України» єдина в області, яка акредитована на проведення таких робіт. Адреса: вул. Шевченка, м. Івано – Франківськ, 76018 тел. 53-42-16, факс 75-28-78 Е-mail: ifsesobl@gmail.com, ifolc@ukr.net; web: http:// www.ses.if.ua
Сьогодні, коли країна втрачає на війні найкращих синів і доньок, неприпустимо допускати смертельних випадків на роботі. Для того щоб підвищити увагу працівників і керівництва установ до питань безпеки й гігієни праці, постійно необхідно вдосконалювати систему управління охороною праці та впроваджувати найліпше з практики щоб забезпечити безпеку на робочих місцях.