ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ЗА ПОРУШЕННЯ ЗАКОНОДАВСТВА УКРАЇНИ ЩОДО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ РІВНИХ ПРАВ ТА МОЖЛИВОСТЕЙ ЖІНОК І ЧОЛОВІКІВ
Тенденції часу свідчать, що якісне використання людського потенціалу, незалежно від статі, веде країну до прогресу, оскільки і жінка, і чоловік є рівноправними учасниками розбудови розвиненого суспільства, в якому може реалізуватися кожна людина, незалежно від її статі, уподобань, релігійних переконань, кольору шкіри і віку.
Забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків є фундаментальним принципом демократичного суспільства. В Україні цей принцип закріплений у Законі України «Про забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків».
Види відповідальності
Особи, які порушують вимоги цього законодавства, можуть нести:
-
Цивільну відповідальність: передбачає відшкодування моральної та матеріальної шкоди, завданої внаслідок дискримінаційних дій.
-
Адміністративну відповідальність: наприклад, за вчинення насильства за ознакою статі чи сексуальних домагань передбачені штрафи або громадські роботи. Зокрема, за сексуальні домагання може бути накладено штраф від 1360 до 2720 грн або призначено громадські роботи на строк від 20 до 40 годин.
-
Кримінальну відповідальність: у випадках, коли дії мають ознаки кримінального правопорушення, наприклад, у випадках систематичного насильства або дискримінації, що призвела до тяжких наслідків.
Захист прав
Громадяни, які зазнали дискримінації за ознакою статі, мають право звертатися до суду для захисту своїх прав. Крім того, в Україні діє система безоплатної правової допомоги, яка надає консультації та підтримку у таких справах.
Дотримання принципу рівності прав та можливостей жінок і чоловіків є обов'язком кожного громадянина та гарантується державою. У разі порушення цього принципу передбачена відповідальність, яка може бути цивільною, адміністративною або кримінальною, залежно від характеру правопорушення.