ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ БАТЬКІВ ЗА НЕНАЛЕЖНЕ ВИКОНАННЯ БАТЬКІВСЬКИХ ОБОВ’ЯЗКІВ ЩОДО ВИХОВАННЯ ДІТЕЙ
Питання належного виховання дітей, досягнення порозуміння між батьками і дітьми, відповідальності батьків за неналежне виконання батьківських обов’язків завжди є важливими й актуальними.
Законом України "Про охорону дитинства" визначено, що батьки або особи, які їх замінюють, зобов’язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров’я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створювати належні умови для розвитку її природних здібностей, поважати гідність дитини, готувати її до самостійного життя та праці. Закон передбачає, що виховання в сім’ї є першоосновою розвитку особистості дитини.
Відповідальність за виховання дітей покладено на обох батьків, незалежно від того, чи проживають вони разом, чи окремо.
Обов’язки батьків висвітлено в статті 150 Сімейного кодексу України, згідно з якою батьки зобов’язані:
- виховувати дитину в дусі поваги до прав і свобод інших людей, любові до своєї сім’ї та родини, свого народу, своєї Батьківщини;
- піклуватися про здоров’я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток;
- забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти;
- готувати її до самостійного життя та поважати дитину.
За невиконання або неналежне виконання обов’язків щодо виховання дітей батьки можуть бути притягнені до різних видів юридичної відповідальності а саме:
Адміністративна відповідальність
Ухиляння батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов’язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей тягне за собою попередження або накладення штрафу від одного до трьох неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (стаття 184 Кодексу України про адміністративні правопорушення).
Ті самі дії, вчинені повторно протягом року після накладення адміністративного стягнення, тягнуть за собою накладення штрафу від ста до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Доведення неповнолітнього до стану сп’яніння його батьками, особами, які їх замінюють, або іншими особами тягне за собою накладення штрафу від шести до восьми неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (стаття 180 Кодексу України про адміністративні правопорушення).
Кримінальна відповідальність
Злісне невиконання батьками, опікунами чи піклувальниками обов’язків із догляду за дитиною, що спричинило тяжкі наслідки, карається обмеженням волі на строк від двох до п’яти років або позбавленням волі на той самий строк (стаття 166 Кримінального кодексу України).
Використання дитини для жебрацтва карається обмеженням волі на строк до трьох років або позбавленням волі на той самий строк (частина 1 статті 150-1 Кримінального кодексу України).
Злісне ухилення від сплати аліментів карається громадськими роботами на строк від 80 до 120 годин, арештом до трьох місяців або обмеженням волі до двох років (частина 1 статті 164 Кримінального кодексу України).
Втягнення неповнолітніх у злочинну діяльність, пияцтво, жебрацтво чи азартні ігри карається позбавленням волі на строк від трьох до семи років (частина 1 статті 304 Кримінального кодексу України).
Сімейно-правова відповідальність
Батьки можуть бути позбавлені батьківських прав, якщо буде встановлено, що вони:
- ухиляються від виконання батьківських обов’язків щодо виховання дітей,
- не забрали дитину з пологового будинку,
- жорстоко поводяться з дітьми,
- є хронічними алкоголіками чи наркоманами,
- експлуатують дитину або примушують її до жебракування чи бродяжництва (стаття 164 Сімейного кодексу України).
Злісне ухилення батьків від забезпечення дитиною повної загальної середньої освіти також може бути підставою для позбавлення батьківських прав (стаття 47 Закону України "Про загальну середню освіту").
Шановні батьки!
Пам’ятайте, що виховання дітей – це відповідальна справа. Порозуміння між батьками, взаємоповага, підтримка, самореалізація, баланс сімейного та особистого життя, змістовне дозвілля, спільна участь у вихованні дітей створюють сімейне середовище, сприятливе для розвитку дитини, дотримання її прав та формування гармонійної особистості.