ЗАМІСТЬ ЗАРОБІТКУ – КРИМІНАЛЬНА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ: ВОРОГ АКТИВНО ВЕРБУЄ ПІДЛІТКІВ ЧЕРЕЗ TELEGRAM!
Російські спецслужби активізували вербування українських підлітків через Telegram та інші месенджери для шпигунської та диверсійної діяльності. Під виглядом "легкого заробітку" дітей залучають до дій, що несуть загрозу державній безпеці.
Під виглядом "легкої роботи" зловмисники намагаються втягнути дітей у небезпечні завдання, пропонуючи їм доставку "посилок" до поліції чи інших державних установ. Виконавець часто не знає, що в "посилці" може бути вибуховий пристрій, що не лише ставить під загрозу життя правоохоронців і мирних громадян, але й призводить до загибелі самого кур'єра та інших осіб, що перебувають поруч. Залучають до передачі фото, відео та геолокацій військових об'єктів. Підштовхують до підпалу майна ЗСУ та інших державних установ. Просять розміщувати мітки, маячки та інші засоби наведення.
Наголошуємо, це не гра, а кримінальний злочин! Навіть якщо виконавець – неповнолітній, він нестиме відповідальність за законом, що може мати серйозні наслідки для його майбутнього.
Серед підлітків є поширеною думка, що до повноліття за їх правопорушення відповідають батьки. Але, насправді, це твердження є помилковим. Законодавством передбачено конкретні випадки, коли юридична відповідальність неповнолітніх починається з 16 років, а за вчинення деяких кримінальних злочинів і з 14 років.
Малолітні особи – діти до 14 років. Неповнолітні особи – діти від 14 до 18 років.
Кримінальній відповідальності підлягають особи, яким до вчинення кримінального правопорушення виповнилося 16 років.
В окремих випадках згідно статті 22 Кримінального Кодексу України діти притягуються до кримінальної відповідальності з 14-річного віку за такі види злочинів:
- умисне вбивство;
- умисне тяжке та середньої тяжкості тілесне ушкодження;
- диверсію;
- бандитизм;
- терористичний акт;
- захоплення заручників;
- зґвалтування;
- сексуальне насильство;
- крадіжку;
- грабіж, розбій;
- вимагання, умисне знищення або пошкодження майна;
- пошкодження шляхів сполучення і транспортних засобів;
- незаконне заволодіння транспортним засобом;
- хуліганство.
До неповнолітніх, які вчинили кримінальні правопорушення, можуть бути застосовані такі заходи покарання: штраф; громадські або виправні роботи; арешт або обмеження волі; позбавлення волі на певний строк (з урахуванням віку та тяжкості злочину).
Також суд може звільнити неповнолітнього від кримінальної відповідальності, якщо буде доведено, що виправлення можливе без позбавлення волі. У таких випадках можуть бути застосовані виховні заходи впливу, зокрема: попередження; передача під нагляд батьків або опікунів; обмеження перебування в певних місцях або заборона відвідування розважальних закладів; направлення до спеціальних виховних установ.
Батьки, будьте уважні! Контролюйте онлайн-активність дітей: перевіряйте месенджери, особливо Telegram. Пояснюйте, що "легкі гроші" можуть коштувати життя та свободи. Якщо вам або вашій дитині надходять такі пропозиції – негайно повідомте поліцію за номером 102.