Відновне правосуддя для дітей.

  • 1354

Фото без опису07.04.2021 року в службовому приміщенні уповноваженого органу з питань пробації за ініціативи Снятинського бюро безоплатної правової допомоги Коломийського МЦ з надання БВПД головного спеціаліста відділу Надії Лосєвої за участі начальника Снятинського РС філії ДУ «Центр пробації» в Івано-Франківській області Євгенія Терентьєва та представників ювенальної превенції сектору превенції Коломийського РВП ГУНП в Івано-Франківській області Оксани Пожоджук, В.о. начальника Служби у справах дітей Снятинської міської ради Ємілії Курилюк, завідувача сектору у справах дітей відділу соціального забезпечення Заболотівської селищної ради Надії Качмарської, було проведено круглий стіл, щодо обговорення наказу Міністерства юстиції України та Генеральної прокуратури України  №172/5/10 від 21.01.2019 Про реалізацію пілотного проекту «Програми відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення», оскільки його дія починаючи з 28.04.2020 року поширюється на всій території України.

Про суть програми відновлення більш детально розповіла представник БВПД Надія Лосєва, яка повідомила присутніх, що для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні злочину, дана програма застосовується за чотирьох умов:

1 – наявність потерпілої сторони (фізичної або юридичної особи);

2 – якщо неповнолітній вперше вчинив злочин невеликої або середньої тяжкості;

3 – визнання неповнолітнім факту вчинення злочину;

4 – і неповнолітній, і потерпілий дали згоду на участь у програмі.

Посередниками у цьому процесі виступають адвокати, які співпрацюють із системою БПД та успішно пройшли навчання з теми «Базові навички медіації у кримінальному процесі». Вони сприяють сторонам у примиренні та допомагають з’ясувати, якого саме відшкодування потребують сторони.

Таким чином, медіація вже на ранньому етапі сприяє виведенню неповнолітніх правопорушників із кримінального процесу, допомагає уникнути кримінального світу. Це не означає, що порушник взагалі не нестиме відповідальність, адже він має відшкодувати заподіяну шкоду потерпілому. А далі з неповнолітнім працюватимуть спеціалісти, щоб допомогти вирішити проблеми, які призвели до правопорушення.

З числа спеціалістів до програми відновлення можуть залучатись уповноважений орган з питань пробації, служба у справах дітей, національна поліція, орган ювенальної превенції, орган прокуратури, центри соціально-психологічної реабілітації дітей, центри соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді, громадські організації і благодійні фонди, діяльність яких спрямована на розвиток особистості і ресоціалізації неповнолітніх.

За результатами проведення круглого столу було досягнуто згоди між учасниками, про те, що кожний орган в межу своєї компетенції та повноважень у разі звернення БВПД буде надавати рекомендації та консультативну допомогу стосовно низки заходів, які можуть бути передбаченні в угоді програми, а також будуть обмінюватись позитивним досвідом роботи з неповнолітніми, та в подальшому створять партнерську мережу (банк ресурсів), щодо надання необхідної допомоги неповнолітньому який перебуває у конфлікті із законом.

Суть програми відновлення – дати дитині другий шанс, ресоціалізувати її та запобігти вчиненню повторних правопорушень.

                                                                                         Фото без опису

Фото без опису