Бережіть бджіл, бо вони творці цілющого меду

  • 726

Фото без описуНаближається період важливих невідкладних агрозаходів по захисту рослин сільськогосподарських культур. Тому Управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області нагадує землекористувачам всіх форм власності, що всі обробки сільськогосподарських культур хімічними засобами захисту рослин (далі - ХЗЗР) проводити суворо дотримуючись вимог чинного законодавства. 

Фізичні та юридичні особи, які застосовують ХЗЗР під час цвітіння медоносних рослин, згідно статті 37 Закону України «Про бджільництво» зобов’язані не пізніше ніж за три доби до початку обробки попередити про це пасічників, пасіки яких знаходяться на відстані 10 км від оброблених площ особистим телефонним чи письмовим повідомленням, а також по радіо чи через органи місцевого самоврядування. При цьому повідомити точну дату обробки, територію і культури, що будуть оброблятися, назву препарату, форми і методи його застосування, ступінь і строки дії токсичності препарату і вказівку щодо строку ізолювання бджіл. Власники пасік повинні обов’язково зареєструватись в радах, на території яких вони знаходяться, своєчасно інформувати органи місцевого самоврядування, сусідні господарства про місця перебування своїх пасік на стаціонарі і при перевезеннях.

     Після одержання повідомлення про майбутню хімічну обробку, бджоляр повинен до її початку вивезти пасіку в безпечне місце або ізолювати бджіл у вуликах на термін, передбачений обмеженнями при застосуванні конкретних пестицидів. Акцентується увага на необхідності прийняття мір по охороні бджіл від можливого отруєння. На тарних етикетках пестицидів і агрохімікатів в обов’язковому порядку повинні бути указані номери державної реєстрації цих засобів, а також інформація про клас небезпечності для бджіл ( «небезпечний для бджіл» або «безпечний для бджіл»). Серед дозволених «Переліком…» безпечними для бджіл являються інсектициди ; «Біскайя», »Каліпсо», «Вертимек» та «Моспілан» та інші безпечні препарати.

     Обробку нектароносів проводять у період відсутності льоту бджіл у ранкові та вечерні години. Допускається проведення їх в денний час, в похмуру прохолодну погоду при температурі повітря нижче +10 градусів, коли бджоли не вилітають із вулика.. Найбільш небезпечною групою, що викликають порушення травлення у бджіл, а інколи і загибель всіх сімей на пасіці є інсектициди, доведено що приблизно в 95% випадках, а гербіциди в 4% випадках і 1% приходиться на інші групи пестицидів.

     Юридичні та фізичні особи, які проводять діяльність, що впливає або може вплинути на стан бджіл, зобов’язані забезпечити їх охорону, дотримуватися діючих нормативно-правових актів, що передбачають охорону бджіл від отруєння. В Україні діє Інструкція по профілактиці отруєння бджіл пестицидами. Згідно статті 38 Закону України «Про бджільництво» відповідальність за порушення законодавства в галузі бджільництва несуть особи, винні у неповідомленні (приховуванні) або наданні неправдивої інформації про виникнення загрози бджолам при застосуванні засобів захисту рослин.

     Хімічний токсикоз бджіл викликають пестициди, які застосовують при захисті сільськогосподарських культур від шкодочинних організмів. Отруєння бджіл спостерігається в весняно-літній період при масовій обробці посівів- медоносів і садів. Отруєння виникає в результаті грубих порушень правил застосування пестицидів і санітарних вимог при обробці рослин пестицидами, а саме: відсутністю інформації для бджолярів про час, місце, характер хімічних обробок, проведення хімічних обробок у денний час при масовому льоту бджіл, обробітку сільськогосподарських рослин і садів у фазу цвітіння. Під час цвітіння плодово-ягідних рослин не можна проводити обробку пестицидами, інакше квітки можуть отримати опік, а бджоли і інші корисні комахи-обпилювачі загинути. Обробку потрібно проводити в фазу бутонізації - до цвітіння та після цвітіння садів,коли відцвіте не менше ,ніж 75 % квіток. Аналогічно на посівах озимого ріпаку _-першу обробку проти ріпакового квіткоїда проводити у фазу бутонізації і другий раз- зразу після цвітіння,Тому користувачі ХЗЗР строго дотримуйтеся чинного законодавства в галузі бджільництва.

    Отруєння бджіл може статися і при не дотриманні вимог застосування пестицидів , наприклад:

- оброблювана культура знаходиться поряд з квітучими медоносами,

знесення вітрами пестицидів з обробленої площі на сусідні медоносні угіддя;

- попадання безпосередньо на територію пасіки при застосуванні пестицидів методом авіації;

- нерідко отруєння бджіл наступає при споживанні роси з листя або міжвузлів.

     Не можна забувати, що бакові суміші деяких пестицидів більш небезпечні для бджіл, ніж кожний окремо препарат. Перевищення встановленої норми витрати, збільшення концентрації робочого розчину може значно підвищити клас небезпечності препарату та піддати під небезпеку здоров’я людей і забруднення довкілля. Таким чином,вибір безпечного для бджіл інсектициду , виконання всіх технічних та санітарних норм має виняткове значення для попередження отруєння бджіл.

     І ще звертаємо особливу увагу на те,що чітко регламентується санітарно-захисна зона між оброблюваним об’єктом та житловими будинками,яка повинна бути – при наземному обприскуванні не менше 300 метрів.

     Порушення чинного законодавства про захист рослин тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або ж кримінальну відповідальність.