Основи національного спротиву: що передбачає новий закон

Фото без описуУ зв’язку із прийняттям Закону України «Про основи національного спротиву» та відповідно до закону  «Про чисельність Збройних Сил України» в Україні формується національний спротив. "Цей закон набуває чинності з дня, наступного за днем його опублікування, і вводиться в дію з 1 січня 2022 року", - йдеться в тексті закону.

Документ має сприяти широкому залученню українців до забезпечення суверенітету і територіальної цілісності.

У законі прописані завдання тероборони, руху опору та особливості підготовки до нього.

Також прописані принципи фінансування та забезпечення нацспротиву та соцзахисту військовослужбовців і добровольців Сил територіальної оборони ЗСУ.

У документі передбачили порядок формування та комплектування військових частин, добровольчих формувань громад.

Слід зауважити, що вищезазначений  закону врегульовує питання розвитку територіальної оборони, організації руху опору і відповідної підготовки громадян України до національного спротиву. Базується на сучасних моделях територіальної оборони, адже теоретичні та практичні ідеї закону застосовані у багатьох сусідніх країнах, а також інших стратегічних партнерів таких як НАТО та країнах Європейського союзу. Врахований в документі й досвід України у протидії російській агресії.

Загалом,  основні положення закону передбачають наступне:

Територіальна оборона:

? сили територіальної оборони стають окремим родом сил Збройних Сил України;

? сили територіальної оборони виводяться із підпорядкування Командувача Сухопутних військ та переводяться у пряме підпорядкування Головнокомандувачу Збройних Сил України;

? передбачено залучення сил територіальної оборони для надання допомоги у захисті населення, територій, навколишнього природного середовища та майна від надзвичайних ситуацій

? територіальна оборона включатиме дві складові – військову і добровольчу. Військова – бригади територіальної оборони (у кожній області) і батальйони (у кожному районі) територіальної оборони. Добровольча – добровольчі загони територіальних громад;

? добровольцям територіальної оборони дозволяється використовувати особисту мисливську зброю для виконання завдань територіальної оборони;

? унормовано соціально-правовий захист військовослужбовців і добровольців (важливо) територіальної оборони.

Рух опору:

? законодавчо унормовується рух опору який має діяти на окупованій (захопленій) території, перешкоджати діям військ (сил) агресора (противника), брати участь у проведенні спеціальних (розвідувальних, інформаційно-психологічних тощо) операцій.

? визначається відповідальний за організацію руху опору;

? визначаються умови початку виконання завдань руху опору (на окупованій території або території захопленій агресором (противником);

? до руху опору дозволяється залучати іноземців та осіб без громадянства;

? унормовано соціально-правовий захист учасників руху опору (вони зможуть отримати статус учасника бойових дій).

Підготовка громадян України до національного спротиву:

? вводиться загальновійськова підготовка громадян України;

? узаконюється початкова підготовка, яка охоплює загальноосвітні навчальні заклади (школи, гімназії, ліцеї тощо)

? вводиться базова підготовка для громадян віком від 18 років, які не пройшли службу в армії;

? визначаються органи, відповідальні за підготовку (початкову – Міносвіти спільно з Міноборони; базову – Міноборони разом з іншими міністерствами і відомствами).