Про самшитову вогнівку

  • 283

Фото без описуСамшит – декоративна, вічнозелена, невибаглива, холодостійка рослина, яку використовують для  озеленення  та в декоративному  садівництвіДо недавнього часу самшит практично не уражувався хворобами та не пошкоджувався шкідниками. Останнім часом в Україні самшит страждає від нашестя самшитової вогнівки. Минулого року і в нашому районі були перші зафіксовані випадки пошкодження фітофагом.

Самшитова вогнівка – вид метеликів. Їх гусениці живляться листками самшиту. Розвиток самшитової вогнівки проходить дуже швидко – за літо з’являються два-три покоління шкідника. Самки відкладають яйця зеленувато-жовтого кольору купкою на нижню сторону листків самшиту. Далі з’являються гусениці – зеленувато-жовті, можуть бути жовтувато-коричневими. На перших порах молоді гусениці скелетують листки самшиту – виїдають м’якоть нижньої частини, залишаючи зверху плівку. Це перша ознака пошкодження. Пізніше гусениці обгризають листки повністю, залишаючи центральну жилку та, інколи, зовнішні краї листка. Зимують гусениці в павутинному коконі між склеєними докупи листками.

Самшит має у листочках алкалоїди, які є отруйними для багатьох комах. Самшитова вогнівка навпаки з'їдає ці листочки, нагромаджує в собі алкалоїди, тому її гусениці не люблять птахи.

Для недопущення інтенсивних пошкоджень радимо обстежити насадження самшиту та при виявленні шкідника  провести захисні обприскування.

Боротьба із шкідником потребує оперативності та систематичності,  амшит може висохнути за лічені дні).

Щоб захистити самшит потрібно обрізати засохлі та пошкоджені гілки з гусеницями та знищити їх,  кущі самшиту добре полити та підживити фосфорно-калійними добривами. Із хімічних препаратів ефективні інсектициди на основі діючих речовин та їх сумішей: піриміфос-метил, лямбда-цигалотрин, хлорантраніліпрол, хлорантраніліпрол+лямбда-цигалотрин, лямбда-цигалотрин+тіаметоксам у рекомендованих нормах внесення.( Престо, Люфокс, Актеллік, Проклейм, Енжіо та інші)  

Обробляти кущі слід ретельно, також і з внутрішнього боку, оскільки гусениці сховані у гущі листків, павутині.

Забороняється  застосовувати  пестициди  для  захисту зелених насаджень на територіях лікувально-профілактичних і дитячих установ, спортивних майданчиків, підприємств харчової промисловості, а також усередині густонаселених житлових кварталів.

Для  обробки  індивідуальних  садів і городів у межі населеного пункту дозволяється використовувати ті пестициди, які дозволені для роздрібного продажу населенню «Переліком пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні»

При проведенні обробітків у населених пунктах необхідно дотримуватись вимог «Державних санітарних правил «Транспортування, зберігання та застосування пестицидів у народному господарстві»

 (ДСанПіН 8.81.2.001-98).

 

 

Управління фітосанітарної безпеки