Десикація-технологічний агрозахід
Десикація-технологічний агрозахід, який досить часто проводять восени на посівах
сільськогосподарських культур для підсушування наземної частини рослин і прискорення збирання урожаю. Власне, і саме слово походить від латинського « desiccare»-висушувати. Десикація забезпечує полегшення збирання врожаю. передусім пізніх с/г культур; соняшнику ,сої та кукурудзи. Проведення десикації посівів-це дороговартісний захід у технології виробництва с/г продукції . але він два в одному, окрім підсушування с/г культур, одночасно проводиться боротьба з бур’янами.
Цьогоріч після тривалої літньої засухи .в даний час надто інтенсивно ростуть бур’яни і засміченість висока.
На Покутських полях розпочинаються роботи по збиранню врожаю пізніх с/г культур; соняшнику, кукурудзи та сої, під час яких окремі агропідприємства будуть проводити передзбиральну десикацію цих посівів.
Спеціалісти Снятинського управління Держпродспоживслужби ГУ ДПСС в Івано-Франківській області звертаються до керівників сільськогосподарських підприємств всіх форм власності з вимогою щодо відповідального використання десикантів, неухильного дотримання регламентів застосування пестицидів у народному господарстві, передбачених «Переліком пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні», Державними санітарними правилами «Транспортування, зберігання та застосування пестицидів у народному господарстві» ДСП 8.8.1.2.001-98, Інструкцією з профілактики та встановлення факту отруєння бджіл засобами захисту рослин № 338 від 19 лютого 2021 року, та іншими документами.
Головні правила- вимоги, які повинні дотримувати господарники, :
- використовувати десиканти відповідно до культури із нормою та способом внесення визначеним у «Переліку пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні» та доповненням до нього;
- допускати до робіт з пестицидами лише осіб, які пройшли спеціальну підготовку та мають відповідний Допуск,
- завчасно, але не пізніше, ніж за 3 дні, попереджувати органи місцевого самоврядування, населення та пасічників про застосування десикантів;
- біля місць застосування десикантів встановлювати попереджувальні написи;
- до початку роботи всі машини, механізми і апаратура повинні бути перевірені на герметичність комунікацій і фільтруючих пристроїв;
- зона санітарного розриву від населених пунктів, тваринницьких комплексів, місць проведення ручних робіт по догляду за сільгоспкультурами, водойм і місць відпочинку при штанговому обприскуванні пестицидами повинна бути не меншою 300 м (при використанні вентиляторного обприскувача – 500 м), при авіаційному внесенні десиканту захисна зона становить не менше 1000 м, а також не менше 5 км від місць постійного перебування медоносних пасік. Нагадуємо, що на час воєнного стану застосування авіації в сільському господарстві заборонено. Тому десикацію слід проводити самохідними обприскувачами з високим підняттям штанг.
- обприскування допускається при швидкості вітру до 3 м/с (дрібнокрапельне) і 4 м/с (крупнокрапельне);
- слід враховувати напрям та силу вітру, щоб не допустити зносу шлейфу від обприскувача на прилеглі території, які належать іншим власникам або приватним особам;
- усі роботи з пестицидами слід проводити в ранкові (до 10:00) і вечірні години при мінімальних висхідних повітряних потоках.
При роботі із десикантами суворо дотримуватись загальноприйнятих державних
санітарних правил та правил техніки безпеки і особистої гігієни.
Також застерігаємо, що завдання шкоди фізичним та юридичним особам внаслідок порушення правил застосування пестицидів веде за собою адміністративну та кримінальну відповідальність, а відшкодування збитків встановлюється у судовому порядку.