Соціальна послуга «Раннє втручання»

  • 52

Як показує практика, що перші роки життя дитини є визначальними для її подальшого росту та розвитку і впливають на її майбутнє. При цьому кожна дитина пізнає світ у своєму темпі і потребує різного обсягу зусиль з боку дорослих, особливо, якщо мова йде про дітей із порушеннями розвитку.

         Важливо звернути увагу на розвиток таких дітей у ранньому віці, адже це допомагає уникнути більш серйозних проблем у майбутньому.  Реалізувати право дитини на найкращий старт у житті допомагає раннє виявлення та раннє втручання.

         Допомогти дитині з особливостями розвитку адаптуватися й поліпшити якість життя всієї сім’ї – основне завдання фахівців раннього втручання.

Ідеєю раннього втручання є якомога більш раннє обстеження дитини командою спеціалістів різного профілю (лікарем, реабілітологом, дитячим психологом, педагогом-дефектологом, логопедом, іншими спеціалістами за потребою) і відповідна робота щодо ранньої реабілітації дитини та наснаження  сім’ї.

Послугу раннього втручання рекомендується надавати дітям у віці до трьох років одинадцяти місяців двадцяти дев'яти днів, які мають порушення розвитку або в яких є ризик виникнення таких порушень, і їхнім сім'ям.

До потенційних отримувачів послуги раннього втручання рекомендується відносити сім'ї, у дітей яких:є відставання у розвитку, підтверджене документально закладами охорони здоров'я; виявлено анатомічні дефекти, інші необоротні порушення функцій органів і систем організму, станів та захворювань, за яких відповідна група інвалідності встановлюється без зазначення строку повторного огляду; є установлена інвалідність; виявлено тяжкі захворювання, розлади, травми, стани, що дають право на одержання державної допомоги на дитину, якій не встановлено інвалідність, надання такій дитині соціальних послуг; виявлено порушення розвитку або ризик їх виникнення у зв'язку з насильством, жорстоким поводженням у сім'ї; є високий ризик виникнення порушень розвитку внаслідок несприятливої дії біологічних та соціальних факторів.

         Ідея в тому, що потрібно працювати не тільки з дитиною, але й змінювати щоденне життя всієї сім’ї, допомагати зробити його простішим, щоби техніки й методики, які розвивають дитину, у природний спосіб впліталися в їхнє життя.

Раннє втручання спрямоване не тільки на реабілітацію, а й на попередження порушень. Ця послуга передбачена не тільки для дітей із довгостроковими порушеннями, а й для дітей групи ризику.

Проєкт підготовки команд раннього втручання започаткували Дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ) та Центр Джерело за підтримки Міністерства соціальної політики України. Він охопить Харківську, Львівську, Івано-Франківську, Тернопільську, Черкаську, Закарпатську, Київську, Полтавську, Вінницьку, Житомирську, Хмельницьку, Дніпропетровську, Сумську, Кіровоградську та Чернігівську області. Загалом 300 кандидатів з різних регіонів України подали заявки на участь у проєкті.

Протягом восьми місяців учасники опанують підходи роботи з сім‘ями як партнерами та дізнаються про новітні моделі командної взаємодії фахівців РВ. Тренінги проводитимуть сертифіковані тренери з раннього втручання БФ «Інститут раннього втручання» (Харків) та Центру Джерело (Львів).

За професійною допомогою батьки можуть звернутись до центрів раннього втручання, найближче територіально розташований центр раннього втручання  Другого медичного об’єднання Львова працює за новою адресою – вул. Лемківська, 28 (раніше він діяв на вул. Мазепи, 25).

Крім того, батьки можуть самостійно оцінити розвиток своєї дитини, відповівши на питання онлайн-скринінгу, який допоможе вчасно виявити в дитини порушення розвитку.

Скринінг-тест у формі анкети, яку легко заповнити в режимі онлайн, можна пройти на сайті Мінсоцполітики за посиланням: http://bit.ly/eci_xx_screening.

 

Начальник   Роман ЧОРНОПИСЬКИЙ