ЧИМ НЕБЕЗПЕЧНА ГЕМОФІЛЬНА ІНФЕКЦІЯ ТА ЯК ВІД НЕЇ ЗАХИСТИТИСЯ

  • 285

Гемофільна інфекція — гостра інфекційна хвороба, збудником якої є гемофільна паличка Haemophilus influenzae типу b (Hib-інфекція).

Гемофільна інфекція характеризується переважним ураженням органів дихання, центральної нервової системи та розвитком гнійних вогнищ у різних органах.

Заразитися можна лише від хворої людини. Бактерії Hib можуть жити в носі та горлі здорових людей і зазвичай не викликають жодних симптомів. Бактерії зазвичай поширюються подібно до вірусів застуди та грипу, через інфіковані краплі рідини під час кашлю та чхання.

Гемофільна інфекція передається повітряно-крапельним шляхом, проте, у маленьких дітей шлях передачі може бути контактним.

Період часу, протягом якого людина здатна поширювати хворобу, різний. Якщо не лікувати, він може передаватися протягом усього часу, поки мікроорганізм присутній у носі та горлі, навіть після зникнення симптомів.

Найчастіше хворіють діти віком від 6 міс. до 4 років. Рідше хворіють новонароджені, діти більш старшого віку і дорослі.

Особливістю гемофільної палички є те, що потрапляючи в організм вона обирає найбільш вразливе місце з наступним його ураженням. Спровокувати процес можуть наступні фактори: переохолодження організму; самолікування, особливо антибактеріальними препаратами; постійні стресові ситуації; порушення режиму сну, з його недостачею; зниження імунітету з частими загостреннями захворювань.

Відповідно клінічна картина інфекційного процесу буде залежати від локалізації ураження. Найчастішими клінічними формами гемофільної інфекції є менінгіт, середній отит і пневмонія. Реєструються також і інші ускладнення: сепсис, перикардит, синусит, отит, гнійні артрити, захворювання дихальних шляхів.

Гемофільна пневмонія є другою за частотою серед усіх бактеріальних пневмоній у дітей. Може проявлятися як у вигляді осередкової пневмонії, так і у вигляді крупозної, дуже часто (до 70 %) супроводжується гнійним плевритом у дітей, може ускладнюватися гнійним перикардитом, середнім отитом. Може приймати затяжний перебіг. У дорослих, особливо літніх осіб, гемофільна інфекція може нашаровуватися на інші види інфекцій.

Менінгіт є найважчим захворюванням, викликаним Hib. Навіть за умови лікування 1 із кожних 20 дітей із Hib-менінгітом помре, а в 10-30% - ускладнення, пов’язані з ураженням мозку.

Вакцинація дітей проти гемофільної інфекції була дуже ефективною для зниження рівня інфікування Hib. З моменту появи в 1988 році та широкого використання вакцини проти Hib кількість нових випадків захворювання на Hib у немовлят і дітей раннього віку в світі різко зменшилася. Зараз Hib частіше зустрічається у людей похилого віку, нещеплених або неповністю вакцинованих дітей та людей з ослабленою імунною системою.

Єдиним профілактичним захистом є вакцинація, яка передбачена чинним Календарем профілактичних щеплень.

Вакцинація дітей може проводитись моновакцинами та комбінованими вакцинами, що містять Hib-компонент. Щеплення необхідно проводити за схемою 2-4-12 місяців.

Вакцинація проводиться дітям до 5 років. Безоплатно вакцинуватися за Календарем чи надолужити пропущені щеплення можуть усі діти до 18 років. Дорослі можуть вакцинуватись проти Hib-інфекції за власні кошти.

 

Підготувала лікар-епідеміолог

Снятинського відділу

Коломийського РВ

ДУ «Івано-Франківський ОЦКПХ МОЗ»                                    

Олександра Томашовська

Фото без опису