Чим небезпечна ВІЛ-інфекція(СНІД)?

  • 114

СНІД – синдром набутого імунодефіциту людини –  це кінцева стадія вірусного інфекційного захворювання. Збудником цієї хвороби є вірус імунодефіциту людини (ВІЛ). Вірус імунодефіциту людини живе і розмножується в спеціальних клітинах білої крові (лімфоцитах)  і руйнує їх.  А так як лімфоцити відповідають за захист організму від різних мікробів та пухлин, то руйнування основної регулюючої клітини імунної системи призводять до незахищеності ВІЛ – інфікованої людини від опортуністичних інфекцій викликаних умовнопатогенними мікроорганізмами. Опортуністичними інфекціями зазвичай називають такі інфекції,  які не можуть викликати хворобу у людей зі здоровою імунною системою, але можуть викликати хворобу  у людей з ослабленою імунною системою. Виникають інфекційні захворювання шкіри, ротової порожнини, стравоходу, шлунково – кишкового тракту, легень. Пригнічення ланок імунної системи (лімфоцитів – кіллерів або вбивць ) призводить також  до розвитку злоякісних пухлин.

     Основними механізмами передачі ВІЛ (СНІД) від людини до людини є незахищені статеві контакти з інфікованими людьми,  кровообмін з інфікованим ( в тому числі ін’єкційне вживання наркотиків нестерильними шприцами наркоманами; переливання інфікованої крові або пересадка органів чи тканин інфікованих осіб), а також при вигодуванні грудним молоком інфікованою матір'ю свого  малюка.

     З метою запобігання СНІДу слід звернути увагу  на небезпеку позашлюбних статевих стосунків. Сексуальна порядність, використання презервативів у разі випадкових статевих контактів запобігають зараженням. Жінки повинні знати про високу ймовірність зараження від вірусоносіїв чоловіків та народження хворої дитини. Забороняється користуватися чужими нестерильними бритвами, лезами, манікюрними інструментами,  чужими зубними щітками, тому що на них можуть зберігатися залишки інфікованої крові.

     З метою профілактики СНІДу необхідно виявляти джерела інфекції. Лабораторному обстеженню на ВІЛ – інфекцію (СНІД) підлягають вагітні жінки, усі донори крові, плазми, інших біологічних тканин і рідин, особи, що належать до групи ризику – наркомани, гомосексуалісти, повії, хворі з клінічними показами та інші. Забороняється проводити медичні маніпуляції нестерильними шприцами та іншими інстументами. Законодавством передбачена кримінальна відповідальність за навмисне зараження СНІДом.

     СНІД уперше виявлений в США у 80-х роках минулого століття і за декілька років поширення набув характеру всесвітньої епідемії, що охопила населення практично всіх країн. Через високу здатність ВІЛ до мутацій вакцину проти цього вірусу поки що не вдалося розробити, але розробки вакцини продовжуються.

           Завдяки досягненням науки діагноз «ВІЛ» це вже не вирок і якщо протестуватись вчасно та лабораторно підтвердити цей діагноз то можна оперативно отримати необхідне антиретровірусне лікування, а відтак мати якісне, тривале та повноцінне життя.

    Тому, якщо Ви хочете обстежитись на ВІЛ-інфекцію, то Вам необхідно звернутись до свого сімейного лікаря, який зможе оглянути Вас і при необхідності покласти швидкий тест на СНІД.  Лікар також при потребі може скерувати пацієнта для подальшого обстеження в обласний центр СНІДу.

      Насамкінець трохи статистики, - на По Городенківській та Чернелицькій територіальних громадах Коломийського району у 2022році було на обліку 36 ВІЛ – інфікованих осіб, з них в стадії СНІДу - 12. За 2022 рік випадків смерті від СНІДу  в цих двох громадах не зареєстровано.

                        Для порівняння по Заболотівській та Снятинській територіальних громадах Коломийського району у 2022році було на обліку 10 ВІЛ – інфікованих осіб, з них в стадії СНІДу - 1. За 2022 рік помер 1 хворий від СНІДу.

 

Лікар- епідеміолог  Снятинського відділу

Коломийського районного відділу

ДУ «Івано-Франківський ОЦКПХ МОЗ»                                       

Сергій Макаренко

Фото без опису