25 квітня-Всесвітній день боротьби з малярією

  • 148

Малярія була і все ще лишається важливою проблемою охорони здоров’я країн світу. Це небезпечне для життя захворювання, що передається через укуси комарів.

Важливі факти:

  • у 2021 році майже половина населення світу перебувала під загрозою захворювання на малярію.
  • того року в усьому світі було зафіксовано приблизно 247 мільйонів випадків малярії.
  • за оцінками, у 2021 році кількість смертей від малярії становила 619 000.
  • Африканський регіон ВООЗ несе непропорційно велику частку глобального тягаря малярії. У 2021 році в регіоні припадало 95% випадків малярії та 96% смертей від малярії. На дітей до 5 років припадає близько 80% усіх смертей від малярії в регіоні.

Усі випадки малярії, які реєструються в Україні, "завезені" з інших країн. Хворі — іноземці, які приїхали в Україну, або українці, які прибули з ендемічних країн, де поширений збудник. У більшості випадків хвороба розвинулася через те, що мандрівники перед запланованим виїздом не приймали протималярійні препарати, не дотримувалися належного дозування і часу прийому ліків, а вже прибувши на місце, не подбали про те, щоб уникнути укусів комарів. За даними Центру громадського здоров’я МОЗ України в державі щорічно реєструється в середньому близько 50-ти випадків завізної малярії. На жаль, до 10% пацієнтів помирає.

Усім мандрівникам варто пам’ятати, що малярія піддається профілактиці та лікуванню. Щоби запобігти захворюванню, дізнайтеся – чи в країні, куди ви плануєте поїздку, відбувається передача малярії. Якщо так — обов’язково подбайте про захист від цього захворювання:

  • вдягайте одяг, який максимально прикриває тіло;
  • використовуйте репеленти — засоби від комах, у тому числі комарів;
  • перебувайте в приміщеннях, де встановлені антимоскітні сітки, оброблені інсектицидом тривалої дії;
  • приймайте протималярійні препарати (медикаменти для профілактики захворювання малярією) або хіміопрофілактику (залежить від країни, куди ви подорожуєте, і її потрібно розпочати за кілька тижнів до поїздки).

     За кілька тижнів до від'їзду до ендемічних по малярії районів мандрівникам необхідно проконсультуватися зі своїм лікарем. Лікар визначить, які препарати для хіміопрофілактики підходять для країни призначення. У деяких випадках прийом препаратів хіміопрофілактики необхідно починати за 2-3 тижні до від'їзду. Усі профілактичні препарати слід приймати за графіком під час перебування в зоні ризику малярії та продовжувати протягом 4 тижнів після останнього можливого зараження, оскільки протягом цього періоду паразити все ще можуть виходити з печінки. Вагітним жінкам радимо уникати подорожей до ендемічних країн.

Також, протягом наступних 3 років після повернення, при кожному зверненні за медичною допомогою з приводу будь-якого захворювання, що спричинило підвищення температури, необхідно інформувати лікуючого лікаря про своє перебування в місцях поширення малярії. Пізнє звернення за медичною допомогою може ускладнити перебіг захворювання і привести до летального результату.

Пам’ятайте, що захворювання легше попередити, ніж лікувати!

 

Підготувала лікар-епідеміолог

Снятинського відділу

Коломийського районного відділу

ДУ «Івано-Франківський ОЦКПХ МОЗ»                                    

Олександра Томашовська

Фото без опису