12 червня – Всесвітній день боротьби з дитячою працею

  • 163

12 червня – Всесвітній день боротьби з дитячою працею. Цей день був встановлений рішенням Міжнародної організації праці (МОП), яка бореться з проявами експлуатації дітей у різних формах: рабстві і примусових роботах, праці в небезпечних умовах, залученні дітей у торгівлю наркотиками і заняттям проституцією. Ідея внести в календар нову дату з’явилася в 1997 році після проведення заходів в Осло.

Дитяча праця – це праця, виконання якої є небезпечним і шкідливим для дитини, заборонена міжнародним та національним законодавством. Саме проти такої праці, яка набула особливого поширення в епоху індустріалізації, спрямувала свою діяльність Міжнародна організація праці, однією з перших Конвенцій котрої була заборона використання праці дітей віком до 14 років на промислових підприємствах (1919). Згодом було ухвалено й інші конвенції, серед яких особливе місце посідає Конвенція №182 «Про заборону та негайні заходи щодо ліквідації найгірших форм дитячої праці», яку було ухвалено в 1999 році (Україна ратифікувала документ у жовтні 2000 року).

Для досягнення поставлених цілей в інтересах молодого покоління працівників, потрібен узгоджений комплексний підхід до викорінення дитячої праці та популяризації культури безпеки і гігієни праці.

День боротьби з дитячою працею переважно спрямований на пробудження свідомості дорослого населення, яке і є головним експлуататором дітей — особливо в країнах третього світу.

Зазначимо, що у нашій державі праця неповнолітніх має свою специфіку. Відповідно до чинного законодавства України прийняття на роботу осіб молодше 16 років не допускається (як виняток, за наявності згоди одного із батьків, можуть прийматися неповнолітні, які досягли 15 років). Праця осіб молодше 14 років взагалі не допускається ні за яких умов. Підлітки до 16 років можуть працювати у вільний від навчання час, при цьому робота повинна бути легкою та не завдавати шкоди здоров’ю неповнолітнього.

Особливості працевлаштування неповнолітніх у Україні, зокрема у період ведення бойових дій, попередньо розглянуті в статті «Що потрібно знати про працевлаштування неповнолітніх».

Фото без опису