​​​​​​​КОРОТКА ІНФОРМАЦЯ ДЛЯ ТИХ, ХТО ХОЧЕ СТАТИ ДОНОРОМ КРОВІ

  • 249

Хто може стати донором крові?

Донором крові може бути українець чи українка у віці від 18 до 60 років. Мінімальна вага для допуску становить 50 кг, але деякі центри підвищують межу до 60 кг. Також донорами можуть бути іноземці, які мають посвідку на постійне проживання в Україні.

Перед забором крові донор повинен обов’язково пройти безкоштовне медичне обстеження, яке включає терапевтичний огляд і лабораторне дослідження.

Вміст у донорській крові навіть незначних доз алкоголю або нікотину може заподіяти шкоду, адже переливають її ослабленій людині. Якщо кров з такими домішками перелити, наприклад, дитині грудного віку, це негативно позначиться на діяльності її нервової і серцево-судинної систем, на функції залоз внутрішньої секреції. Тому донор напередодні того дня, коли він даватиме кров, не повинен пити міцні спиртні напої, а в день здавання крові не можна і палити.

Паління безпосередньо після забору крові може нанести шкоду самому донору.

 

Протипоказання до донорства

ЗАБОРОНЕНО здавати кров тим, хто перехворів такими інфекційними недугами, як малярія, вірусний гепатит, бруцельоз, туберкульоз, сифіліс, є носієм ВІЛ або хворіє на СНІД. Не можуть бути донорами і хворі на алергію. Кровопускання може негативно вплинути на тих, у кого підвищиний або знижений артеріальний тиск, маго гемоглобіну, є захворювання серця, легень та інших органів Абсолютним протипоказанням є також онкологічні захворювання.

Тимчасові протипоказання мають різні терміни залежно від причини. Найпоширенішим є видалення зуба (10 днів), нанесення татуювання (1 рік), ангіна, грип, ОРВІ (1 місяць з моменту одужання), місячні (5 днів з моменту завершення), аборт або постановка імпланта (6 місяців), період вагітності і годування груддю (1 рік після пологів, 3 місяці після завершення лактації), щеплення (від 10 днів до 1 року залежно від виду щеплення), контакт з хворими на гепатит (1 рік).

 

Що буде, якщо у Вас знайдуть інфекцію?

Головне, в чому донор повинен бути впевнений в подібній ситуації – що про його стан здоров’я він буде сповіщений особисто і конфіденційно. Якщо на Станції переливання крові знайдено, що той або інший Донор є носієм інфекції, він негайно запрошується для повторного аналізу і бесіди. Лікар порекомендує йому, до якої лікувально – профілактичної установи і до я кого фахівця йому слід звернутися. Природно, про факт наявності інфекції не повідомляють родичів Донора і по місцю його роботи. Важливо також знати, що на Станції переливання крові ці дорогі аналізи проводяться безкоштовно для донора із високим ступенем достовірності.

 

Як підготуватися до здачі крові?

Не плануйте цю процедуру безпосередньо перед змаганнями,  іспитами, під час інтенсивного періоду на роботі.

За день до здачі крові не потрібно вживати жирну, смажену, копчену, гостру їжу, а також молоко, яйця і масло. Краще пити солодкий чай з варенням, соки, морс, компоти, мінеральну воду і їсти каші, овочі і фрукти. Навіть найменший шматочок сиру, кава з молоком або вершками, бутерброд з 5 грамами вершкового масло, знежирений йогурт, банан або одне яйце вплинуть на аналіз крові.

За дві доби до процедури забороняється приймати алкоголь, а за 72 години приймати ліки, які містять аспірин і знеболюючі.

 

Необхідно добре виспатися.

Вранці необхідно поснідати, а безпосередньо перед процедурою випити гарячий чай. Доречно снідати кашею на воді, чаєм з печивом, крупами, стравами з овочів.

Не курити за годину до здавання крові. Не приходити здавати кров, якщо відчувається нездужання (озноб, запаморочення, головний біль, слабкість).

 

Після здавання крові необхідно дотримуватись таких рекомендацій:

  • Безпосередньо після процедури  посидіти розслаблено 10-15 хвилин. Якщо відчуваєте слабкість, звернутись до персоналу за допомогою.
  • Не знімати пов'язку протягом 3-4 годин.
  • Не палити протягом години після здачі крові.
  • Протягом доби уникати значних фізичних навантажень і утриматись від вживання алкоголю.
  • Стежити за регулярним харчуванням і споживанням рідини хоча б протягом двох діб.
  • Всі лікувальні маніпуляці (такі як щеплення, видалення зубів тощо) після процедури можуть виконуватися тільки з дозволу лікаря.

 

Необхідно пам'ятати, що:

  • Для всіх маніпуляцій на Станціях переливання крові використовуються тільки одноразові медичні вироби.
  • Стандартний об’єм заготовленої крові (максимально допустима доза) – 450 мл, без урахування крові, узятої для аналізів (до 40 мл).
  • Стандартний об'єм заготовленої плазми (максимально допустима доза) – 600 мл, без урахування крові, узятої для аналізів 9до 40 мл).
  • Чоловік може здавати кров не більше 5 разів на рік, жінка - не більше 4, після чого інтервал до наступної процедури складає 3 місяці.

 

Де здавати кров?

На сайті Donor.ua наявний перелік усх центрів крові по Україні.

Фото без опису