Оздоровлення насіння перед посівом

  • 89

Протруєння насіння озимих культур перед сівбою - є обов’яз­ко­вою тех­но­логічною опе­рацією  і є одним із найважливіших моментів у забезпеченні запланованої густоти рослин, формуванні дружних та рівномірних сходів.

Яким повинен бути перший фунгіцидний захист зернових та як уникнути помилок при його плануванні? Адже втрати від неякісного захисту насіння можуть бути надзвичайно високими.     Майже щорічно ми спостерігаємо спалахи по деяких хворобах і щороку ситуація різна, наприклад ураження посівів восени й навесні борошнистою росою, септоріозом, альтернаріозом, фузаріозом, кореневими гнилями, сніговою плісенню та іншими хворобами,  збудники яких зберігаються як на поверхні, так і всередині насінини (тверда та летюча  сажка та інші захворювання викликані фузаріозними грибами), а також в грунті, на рослинних рештках, падалиці та злакових бур’янах.  Всі вони можуть стати джерелом ураження хворобами на ранніх стадіях розвитку. Ці хвороби можуть спричинити різний рівень втрати врожаю, а іноді і повну загибель посіву. У зв'язку з цим, необхідно особливо ретельно підійти до вибору протруйника насіння, здатного забезпечити надійний захист посівів озимих культур в осінній період, а також і їх добру перезимівлю. Грибні хвороби пшениці, що передаються насінням та переносяться ґрунтом і рослинними рештками, ефективно контролюються      шляхом посіву якісного насіння та застосуванням якісних протруйників, які забезпечують

       - знезараження насіння від збудників хвороб рослин, що передаються через насіннєвий матеріал (фузаріози, численні сажкові хвороби й кореневі гнилі, септоріоз, гельмінтоспоріоз тощо);

      -  захист від ґрунтових патогенів (снігова пліснява, гельмінтоспоріоз, численні кореневі гнилі тощо);

        - тривалий захист сходів рослин від аерогенної інфекції (бура іржа, борошниста роса тощо);

       - сприяння формуванню кореневої системи рослини з наступним підвищенням рівня захисту від змін клімату. Важливо сформувати посів з високими рівнями резистентності до нестачі вологи та високих температур.

Вже восени можливе ураження посівів септоріозом, борошнистою росою та іржею, в зимовий період проявляється снігова пліснява. Перші симптоми кореневих гнилей проявляються восени, але основна шкідливість все ж проявляється в весняно-літній період. Тому фунгіцидний протруйник повинен забезпечувати контроль широкого спектру хвороб насіння та сходів. Перевагу мають препарати з наявністю кількох діючих речовин, які мають різні механізми дії, це дозволить контролювати та захистити насіння і сходи від збудників хвороб з різних родин та досягнути високих рівнів урожайності.

Протруйники за характером дії поділяють на контактні та системні:

Контактні — не проникають всередину і діють на збудника хвороби під час безпосереднього контакту на поверхні насінини. Застосовуються за декілька тижнів до сівби. 

Системні — проникають у тканини та судинну систему рослини і рухаються нею. Забезпечують захист від внутрішньої інфекції та тримають захист від появи сходів до фази кущення. Використовувати їх слід за декілька діб перед посівом. 

Протруйники слід підбирати залежно від фітосанітарного стану поля та насіння, але не більше рекомендованої норми, оскільки це може негативно вплинути на польову схожість насіння.

Крім вибору протруйника, не менш важливим фактором є якість протруювання, яка характеризується наступними показниками:

Ступінь протруювання. Посівний матеріал повинен мати певну кількість протруйника, норма повинна бути чітко витримана.

Рівномірний розподіл протруйника на посівному матеріалі. Він повинен бути таким, щоб кожне зерно отримало однакову його кількість, водночас його розподіл по поверхні має бути рівномірним.

Високий рівень прилипання. Вся доза нанесеної діючої речовини повинна залишатись на зерні після механічного впливу: затарювання, транспортування і сівба.

Текучість посівного матеріалу. Після проведення протруювання посівний матеріал повинен зберегти текучість (сипучість).

Якість протруювання в значній мірі залежить від  протруювальної техніки.

Тому рекомендуємо   для  передпосівного  протруювання   застосовувати високоефективні препарати , а саме  Максим стар 0,25т.к.с. -1,5 л/т,  Вінцит форте к.е.-1,0 л/т, Сертікор 050 т.к.с.-1,0 л/т , Віал ТТ в.с.к.-0,5 л/т  , Ларімар,ТН – 0,3-0,4л/т , Ламардор ПРО-0,5 л/т, Раксіл Ультра  -0,2л/т, Сценік,ТН -1,3-1,5л/т, Систіва,ТН -1,0л/т, Раназол Ультра  т. к. с. -0,2л/т/ та інші дозволені препарати, згідно з «Переліком пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні».  Для підвищення енергії  проростання та польової схожості  насіння ,при протруюванні  до робочого розчину можна додавати  регулятори росту рослин (макроелементи та  мікроелементи) , а саме Агростимулін , Вермистим  та інші.

 

Під час роботи із засобами захисту рослин необхідно дотримуватись загальноприйнятих  державних  санітарних  правил  та правил особистої гігієни.                  

 

Управління  фітосанітарної безпеки

Держпродспоживслужби