Заболотівська громада взяла активну участь у науково-практичній конференції “Великодні ігри та забави” в рамках ХIII обласного відкритого фольклорного фестивалю «Писанка 2023»

21 квітня в писанковій Коломиї на території Національного музею народного мистецтва Гуцульщини та Покуття імені Й. Кобринського розгорнула свою роботу науково-практична конференція “Великодні ігри та забави” в рамках ХIII обласного відкритого фольклорного фестивалю «Писанка 2023».

Недарма Коломия зветься писанковою, адже саме в цьому затишному сучасному місті з яскравим акцентом на історичну спадщину в архітектурному стилі знаходиться єдиний у світі музей писанки. Ця дивовижна архітектурна споруда у формі найбільшої у світі писанки стала справжньою візитівкою Коломиї. Тому цілком логічно, що Великоднє дійство відбувається саме тут.

Коломия по-особливому оживає в свята: барвисті вишиванки, розмаїття кептарів і неймовірно яскравих хустин та крисань, одухотворені обличчя гостей міста та учасників дійства, особлива, неповторна енергетика і піднесено святкова атмосфера хоча б на якийсь час дає відчуття забутої нами радості, наповнює вірою у світле й мирне майбуття, бо як свідчить легенда: поки люди пишуть писанки, поки зберігають традиції і шануються Божі свята – доти світ стоятиме!

В рамках науково-практичної конференції у формі виставки були широко представлені великодні святкові атрибути, які притаманні певній місцевості, адже ці традиції мають свій неповторний колорит, свій підхід і особливе значення його вмісту. Безумовно, представлений нами великодній кошик став гідною окрасою виставки, бо він наш – особливий, наповнений любов’ю та освячений духовною святою пам’яттю наших прадідів-батьків.

Нашу громаду представляв відділ культури, духовності та туризму Заболотівської селищної ради.

Заболотівщина є яскравим прикладом того, що наші традиції з діда-прадіда дбайливо збережені і мають свої неповторні, своєрідні особливості як щодо писанкового розпису, так і наповнення великоднього кошика і призначення кожного окремого продукту в ньому.

Практична частина конференції була присвячена іграм та забавам, притаманним великоднім розвагам, які дійшли до наших часів з сивої давнини.

Маємо зауважити, що цьогорічний фестиваль не є розважальним заходом, радше практичним.

Він організований не лише задля збереження та популяризації традицій, що пов’язані з великодніми святами, але і для підтримки наших воїнів-захисників. Впродовж 17-23 квітня в рамках фольклорного фестивалю «Писанка-2023» було проведено майстер-класи, благодійні великодні тури та ярмарки, наукові доповіді, пленер, онлайн конкурс та гала-концерт переможців онлайн-конкурсу великодніх гаївок.

Щиро вдячні за запрошення всій культурній спільноті Коломиї на чолі з начальником Упраління культури - Мар‘яні Кодіній та міському голові - Богдану Станіславському.

В умовах війни дуже важливо не забувати про культуру, розвивати та оберігати цю самобутню частину нашої спільної народної душі. Наша культура — це наш другий фронт. Понад 300 років наш північний сусід веде дуже агресивну політику проти нас саме на культурній ниві. Дякувати Богу, ми вистояли раніше, дасть Бог, вистоїмо і тепер.

На думку приходять слова видатного британського політика Вінстона Черчилля. Під час війни Черчиллю принесли на розгляд бюджет країни. Погортавши документ, він запитав:

- А де ж витрати на культуру?

- Так війна ж іде! Яка культура?

- Якщо немає культури, навіщо ми тоді воюємо? - здивувався Черчилль.

Тому тримаємо свій фронт - кожен на своєму місці. І разом йдемо до Перемоги!