Поради, як діяти в екстримальних ситуаціях

 • 363

Фото без описуЯк діяти, якщо ви дізнались про підготовку теракту або вас вербують

Тривалий час Україна перебуває під тиском гібридної війни з боку РФ. Агресор не лише тимчасово окупував частину нашої території, але й хоче ще більше дестабілізувати ситуацію в країні. Тому продовжує свою підривну діяльність.

Тероризм і диверсії, пропаганда та фейки, ідеї «русского міра» та сепаратизму – ось інструменти, які використовує РФ. А Служба безпеки України системно цьому протидіє.

Тож спільно з міжнародними партнерами СБУ розпочинає окрему інформаційну кампанію. Її мета – більше розповісти громадянам про гібридні загрози та дати поради, як саме на них реагувати.

Отже, телефонуйте до Служби безпеки, якщо:

 • Ви помітили ознаки сепаратизму
 • Вас намагаються завербувати для співпраці з іноземними спецслужбами
 • Ви дізналися про підготовку теракту

Номер гарячої лінії СБУ – 0 800 501 482

Ми вивчимо кожне звернення та відреагуємо на нього у разі підтвердження інформації.Давайте разом зробимо все можливе, аби Україна була в безпеці!

 

Як подбати про кібербезпеку

Соціальні мережі і електронні сервіси – місця, де на легковажних користувачів полює чимало інтернет-шахраїв. Вони шукають вразливі паролі та підключення, щоб зламати їх та використати вашу персональну чи службову інформацію. Електронні пристрої – це найбільше джерело інформації про вас, тож подбайте про власну кібербезпеку.

Безпека електронних пристроїв:

 1. Регулярно оновлюйте системи захисту ваших пристроїв.
 2. Систематично робіть резервне копіювання важливих файлів.
 3. Встановіть режим конфіденційності та безпеки для вебсайтів.
 4. Під час оплати в інтернеті звертайте увагу на електронну адресу: «https://» - це означає, що сайт вживає додаткові заходи для безпеки своїх клієнтів; «http://» - посилання не є безпечним.
 5. Не використовуйте службові електронні скриньки для приватного листування.
 6. Скануйте перед підключенням USB та інші зовнішні пристрої на наявність шкідливих додатків і вірусів.

Безпечне підключення до Wi-Fi

Безкоштовне підключення до Wi-Fi у публічних місцях часто відбувається без введення паролів. Це робить ваш пристрій вразливим для зламу.

 1. Під час входу до мережі Wi-Fi використовуйте лише ті точки доступу до Wi-Fi, які мають протоколи безпеки для захисту бездротового з’єднання WPA чи WPA-2.
 2. Оптимальний варіант – користуватись особистим Wi-Fi модемом або здійснювати вхід в Інтернет за передплаченим пакетом послуг мобільного оператора.
 3. Вимикайте функцію «Автоматичного підключення до Wi-Fi». 

Захист смартфону від програм-шпигунів

Більшість шпигунських програм «вшиваються» саме в мобільні додатки. Коли ви встановлюєте їх на смартфон, то власноруч дозволяєте зчитати вашу геолокацію, список контактів, акаунти у соцмережах та поштові скриньки.

 1. Встановлюйте додатки лише з офіційних та перевірених сервісів: Chrome Store, Add-ons та Play Market для Android, App Store для OS.
 2. Не дозволяйте операційній системі смартфона (планшета, ПЕОМ) автоматично встановлювати додатки з невідомих джерел.
 3. Періодично видаляйте додатки, якими не користуєтеся.

Безпека електронного листування

Якщо зловмисники «зламають» вашу електронну пошту, вони можуть спробувати змінити паролі, отримати доступ до особистих фотографій та відео, розсилати спам від вашого імені.

 1. Увімкніть двофакторну автентифікацію за допомогою мобільного пристрою. Якщо стороння особа спробує отримати пароль до вашої поштової скриньки, ви автоматично отримаєте SMS-повідомлення про несанкціонований вхід.
 2. Встановіть надійний пароль і не використовуйте для його відновлення російські сервіси «Yandex.ru», «Mail.ru».
 3. Не відкривайте на пристроях вкладення підозрілих листів, що мають такі розширення як «.exe», «.bat», «.cmd», «.vbs», «.docm», «.xlsm» тощо.

 

Як діяти, якщо ви виявили підозрілий предмет

Будь-який підозрілий предмет, що знаходиться у незвичному для нього місці, може виявитися вибуховим пристроєм. Зовнішній вигляд знахідки може приховувати її справжнє призначення. Для камуфляжу вибухових пристроїв використовують звичайні побутові предмети: сумки, пакети, коробки, іграшки тощо.

Якщо виявлений предмет, на вашу думку, не повинен знаходитися в цьому місці, зверніть на нього увагу:

 • Дії у громадському транспорті: спробуйте встановити, чий предмет/річ, опитайте людей, що перебувають поруч. Якщо господар не встановлений – негайно повідомте про знахідку водія. 
 • Дії у під'їзді свого будинку: опитайте сусідів. Якщо власник не встановлений ? негайно повідомте про знахідку у найближче відділення поліції.
 • Дії в громадському закладі/установі: негайно повідомте про знахідку адміністрацію або охорону.

Не чіпайте, не пересувайте, не розкривайте виявлений предмет. Якщо це вибуховий пристрій, то будь-які дії можуть призвести до вибуху, жертв і руйнувань.

Зафіксуйте час виявлення підозрілого предмета.

Намагайтеся зробити так, щоб люди відійшли якнайдалі від знахідки.

Обов'язково дочекайтеся прибуття слідчо-оперативної групи (пам'ятайте, що ви є дуже важливим свідком).

Роз'ясніть дітям, що будь-який предмет, знайдений на вулиці або у під'їзді, може бути небезпечним.

Як діяти, якщо вас захопили заручником

Захоплення заручника – це випадковий збіг обставин. Воно може статися у будь-якому місці: у транспорті, в установі, на вулиці чи в квартирі. І тоді людське життя стає предметом торгу для терористів. Злочинці можуть вимагати грошовий викуп чи ставити власні політичні вимоги.

У заручниках дотримуйтеся таких правил поведінки:

 1. Не допускайте дій, які можуть спровокувати терористів до застосування зброї. Таку реакцію можуть викликати навіть несподіваний рух або шум. 
 2. Будьте готові до застосування терористами пов'язок на очі, кляпів, наручників або мотузок.
 3. Не дивіться злочинцям в очі (для нервово нестійкої людини це сигнал до агресії), не поводьтеся зухвало ? це може спричинити ще більшу жорстокість.
 4. Не намагайтеся чинити опір, не проявляйте непотрібного героїзму, намагаючись роззброїти бандита чи прорватися до виходу.
 5. Якщо вам кажуть, що ви взяті в заручники і примушують вийти з приміщення, не чиніть опір.
 6. Якщо з вами присутні діти, знайдіть для них безпечне місце, спробуйте закрити їх від випадкових куль, якщо це можливо, тримайтеся поруч.
 7. Виконуйте вимоги злочинців, не намагайтеся суперечити їм, не ризикуйте власним життям і життям інших людей, намагайтеся не допускати істерики та паніки.
 8. Якщо потрібна медична допомога, говоріть спокійно і коротко, не нервуючи злочинців, нічого не робіть, поки не отримаєте дозволу.
 9. Будьте уважні, спробуйте запам'ятати прикмети терористів: одяг, імена, прізвиська, можливі шрами і татуювання, особливості мови і поведінки, тематику розмов тощо.
 10. Намагайтеся зберігати спокій і витримку. Будьте насторожі. Зосередьте увагу на звуках, рухах тощо.
 11. Будьте готові пояснити наявність яких-небудь документів, номерів телефонів тощо.
 12. Якщо утримання тривале, не давайте ослабнути своїй свідомості. Постійно тренуйте пам'ять: згадуйте історичні дати, прізвища знайомих людей, номери телефонів тощо. Виконуйте фізичні вправи, наскільки дозволяють сили і простір приміщення. Обов'язково ведіть відлік часу.
 13. Якщо вам дали можливість поговорити з родичами по телефону, тримайте себе в руках, не плачте, не кричіть, говоріть коротко і по суті. Спробуйте встановити контакт з терористами. 
 14. Якщо ви виявилися замкнутими в приміщенні, спробуйте привернути чиюсь увагу: розбийте шибку, покличте на допомогу, примусьте спрацювати пожежну сигналізацію тощо.
 15. Пам'ятайте, що отримавши повідомлення про ваше захоплення, спецслужби вже почали діяти і зроблять усе необхідне для вашого звільнення.

Під час операції з вашого звільнення: 

 • ляжте на підлогу обличчям униз, закрийте голову руками і не рухайтеся;
 • тримайтеся чимдалі від дверей і вікон;
 • не біжіть назустріч співробітникам спецслужб або від них, оскільки вас можуть сприйняти за злочинця.

Як діяти, щоб запобігти витоку службової інформації

Майже кожна організація генерує власний масив службової інформації. Значна її частина може мати обмежений доступ чи навіть бути державною таємницею. Особливо, якщо це орган влади, військовий підрозділ чи державне підприємство. 

При користуванні службовою інформацією з обмеженим доступом:

 1. Встановіть паролі на всі пристрої: PIN-коди, паролі на вхід до всіх облікових записів, паролі на планшетах і ноутбуках тощо;
 2. Систематично виконуйте резервне копіювання важливих файлів.
 3. Блокуйте пристрої одразу після завершення роботи з ними.
 4. Якщо втратили носій інформації, негайно повідомте керівника про інцидент та оновіть всі ключі доступу.
 5. Не здійснюйте несанкціонований доступ до закритих баз даних.
 6. Не робіть копіювання і передачу службових даних через незахищені мережеві канали.
 7. Намагайтеся не використовувати особисті USB- та флеш накопичувачі у роботі виробничих автоматизованих систем.
 8. Не підключайте до комп’ютера технічних засобів із модулями передачі даних – Bluetooth, GSM тощо.
 9. Своєчасно оновлюйте антивірусне програмне забезпечення.