
Отримання грошової допомоги сім’ями загиблих військовослужбовців
На протязі 8-ти місяців повномасштабна війна забрала життя багатьох військових, які стали на захист своєї країни. Тому наша держава забезпечує право на компенсацію для сім’ї кожного військовослужбовця, який загинув, захищаючи незалежність України.

Доступ до публічної інформації в умовах воєнного стану
Війна внесла великі зміни у наше життя. І правoве пoле не сталo виключенням. У 2011 році почав діяти Закoн «Прo дoступ дo публічної інформації». Завдяки якому українці отримали право вимагати від органів влади публічну інформацію, а розпорядники таких відомостей повинні у встановлені терміни відповідати на запити осіб та оприлюднювати публічну інформацію на своїх ресурсах. Внаслідок збройної агресії російської федерації проти України розпорядникам довелося обмежити доступ до певних документів і даних. Це зроблено з метою захисту національних інтересів та територіальної цілісності нашої держави. Тож сьогодні розглянемо основні питання щодо доступу до публічної інформації в умовах воєнного стану. Детальніше про це розповість головний юрист сектору “Старосамбірське бюро правової допомоги” Самбірського місцевого центру з надання БВПД Уляна Виджак.

Медичне обслуговування внутрішньо переміщених осіб
З початком повномасштабної війни Україна зіткнулася не тільки з воєнною агресією, окупацією частини своєї території, а й із проблемою вимушеної внутрішньої міграції населення, та низкою викликів, пов’язаних із захистом прав тих осіб, які переміщуються у межах країни через збройні конфлікти та насильство ворога. Через це внутрішньо переміщені особи є надзвичайно вразливими та потребують допомоги у розв’язанні своїх проблем

Вчинення командиром військових формувань нотаріальних дій в умовах воєнного стану
Законодавством України з метою забезпечення доступності та спрощення нотаріальної діяльності в умовах воєнного стану надано право командирам (начальникам) військових формувань (органів, установ) або іншій уповноваженій таким командиром (начальником) особі вчиняти певні нотаріальні дії. Так, вони мають право посвідчувати довіреності та заповіти військовослужбовців Збройних Сил України та інших утворених, відповідно до законів військових формувань, працівників правоохоронних спеціальних органів, органів цивільного захисту, які залучаються до стримування збройної агресії іноземної держави.

Прaвa тa сoціaльні гaрaнтії членів сім’ї військoвoслужбoвця
Дo членів сім’ї військoвoслужбoвця нaлежaть йoгo (її) дружинa (чoлoвік), їхні діти і бaтьки. Діти є членaми сім’ї незaлежнo від тoгo, чи є це діти будь-кoгo з пoдружжя, спільні aбo усинoвлені, нaрoджені в шлюбі aбo пoзaшлюбні.

Обмеження щодо відпустки в умовах воєнного стану
Введення правового режиму воєнного стану в Україні від 24 лютого 2022 року спричинило значні зміни у реалізації громадянами своїх прав та свобод. Тому, законодавець здійснює удосконалення законодавства з урахуванням тих реалій, в яких зараз перебуває наша країна. Зокрема, це стосується і організації трудових правовідносин, у тому числі щодо права працівників на відпустки.

Порядок отримання та використання вогнепальної зброї цивільними особами
З 24 лютого 2022 року на всій території України введено воєнний стан. Цивільні особи беруть активну участь в боротьбі проти збройної агресії задля збереження територіальної цілісності країни, її незалежності та захисту. Відповідно до Закону України «Про забезпечення участі цивільних осіб у захисті України» цивільних осіб наділили правом використовувати вогнепальну зброю і боєприпаси для надання відсічі та стримування збройної агресії.

Як отримати компенсацію на оплату комунальних послуг за безоплатний прихисток внутрішньо переміщених осіб
Вторгнення російських військ на територію нашої країни спричинило появу великої кількості осіб, які були вимушені покинути свої домівки та переміститися до безпечних регіонів. Громадяни України, які виявили бажання надати безоплатно прихисток внутрішньо переміщеним особам (ВПО) можуть отримати від держави компенсацію витрат за тимчасове розміщення таких осіб, які перемістилися у період воєнного стану. Більш детально про те, хто має право на компенсацію витрат та куди необхідно звертатись, перелік необхідних документів та особливості її надання розповідає юристка Галицького бюро правової допомоги Ольга Гелемей.

Втратили паспорт – без паніки!
Сьогодні більшість українців відчувають стрес та тривогу. За таких обставин важко зосередитися, тому часто виникають ситуації коли люди забувають або втрачають документи. Що ж робити якщо втратили паспорт? В разі втрати або знищення паспорта навіть у період воєнного стану не варто панікувати.