Без бар’єрів” — це ініціатива першої леді України Олени Зеленської, спрямована на створення рівних можливостей для всіх людей у різних аспектах життя: пересуванні, самореалізації, працевлаштуванні, дозвіллі, доступі до інформації, отриманні послуг. Дізнатися більше про різні аспекти безбар’єрності можете за допомогою “Довідника безбар’єрності”

Для кращого розуміння, що таке безбар’єрність, варто знати такі терміни:

Фізична безбар’єрність – усі об’єкти фізичного оточення доступні для всіх соціальних груп незалежно від віку, стану здоров’я, інвалідності, майнового стану, статі, місця проживання та інших ознак.

Інформаційна безбар’єрність – люди незалежно від їх функціональних порушень чи комунікативних можливостей мають доступ до інформації в різних форматах та з використанням технологій, зокрема шрифт Брайля, великошрифтовий друк, аудіодискрипція (тифлокоментування), переклад жестовою мовою, субтитрування, формат, придатний для зчитування програмами екранного доступу, формати простої мови, легкого читання, засоби альтернативної комунікації.

Цифрова безбар’єрність – усі суспільні групи мають доступ до швидкісного Інтернету, публічних послуг та публічної цифрової інформації. Це можливість відкритого доступу до швидкісного інтернету тим, для кого він є критичною необхідністю та умовою для спілкування, придбання речей, навчання, творчої та соціальної реалізації, а також інших потреб.

Суспільна та громадянська безбар’єрність – забезпечено рівні можливості участі всіх людей, їх об’єднань та окремих суспільних груп у житті громад та держави, рівний доступ до суспільно-політичного та культурного життя, сприятливе середовище для фізичного розвитку та самореалізації, а також інклюзивне середовище як передумова для участі у всіх формах суспільного життя та громадської активності.

Освітня безбар’єрність – створені рівні можливості та вільний доступ до освіти, зокрема освіти протягом життя, а також здобуття іншої професії, підвищення кваліфікації та опанування додаткових компетентностей.

Економічна безбар’єрність – всі громадяни незалежно від віку, статі, сімейного стану чи стану здоров’я мають умови та можливості для працевлаштування, отримання фінансових та інших ресурсів для заняття підприємництвом чи самозайнятістю. Впровадження програм професійної підготовки, кар’єрної орієнтації, навчання фінансовій грамотності, розвиток підприємницької культури, надання консультаційної підтримки, створення додаткових можливостей для дистанційної роботи – комплекс заходів і практик, які допоможуть працевлаштувати представників вразливих верств населення, зокрема осіб з інвалідністю, пенсіонерів, студентів без досвіду роботи, вагітних жінок і батьків у декреті.

Безбар’єрне середовище – це простір необмежених можливостей, в якому немає місця дискримінації та враховуються інтереси кожного.

Безбар’єрність – загальний підхід до формування та імплементації державної політики для забезпечення безперешкодного доступу всіх груп населення до різних сфер життєдіяльності;

Гендерна рівність – рівний правовий статус жінок і чоловіків та рівні можливості для його реалізації, що дозволяє особам обох статей брати рівну участь у всіх сферах життєдіяльності суспільства;

Доступність – забезпечення рівного доступу всім групам населення до фізичного оточення, транспорту, інформації та зв’язку, інформаційно-комунікаційних технологій і систем, а також до інших об’єктів та послуг, як у міських, так і в сільських районах;

Об’єкти фізичного оточення – будівлі і споруди, об’єкти благоустрою та транспортної інфраструктури;

Стала мобільність – організація переміщення людей, що знижує рівень впливу на навколишнє середовище і передбачає розвиток інтегрованої системи громадського транспорту, мережі пішохідних та велосипедних шляхів;

Універсальний дизайн – дизайн об’єктів фізичного оточення, програм та послуг, максимально придатний для використання всіма групами населення без необхідності додаткової адаптації чи спеціального дизайну. Універсальний дизайн не виключає допоміжних пристроїв для конкретних груп осіб з інвалідністю, де це необхідно.

При підготовці інформаційних повідомлень/новин рекомендуємо використовувати:

  1. Довідник безбар'єрності -  https://bf.in.ua/  
  2. Гайд безбарʼєрних подій - коли можемо проводити події для всіх без виключень
  3. Брендбук з безбар’єрності - https://barrierfree.crevv.com/
  4. Рекомендації щодо викладення інформації суб’єктами владних повноважень у форматах, що забезпечують доступність її сприйняття -  https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1046-2023-%D1%80#Text
  5. Типові рішення щодо використання кольорів та дизайну оформлення комунікації в рамках реалізації Національної стратегії із створення безбар'єрного простору в Україні до 2030 року  - https://mcsc.gov.ua/wp-content/uploads/2025/02/rekomendacziyi-brendbuk.pdf

 

«БЕЗБАР’ЄРНІСТЬ – ЦЕ КОЛИ МОЖЕШ»: СТАРТУВАЛА ЗАГАЛЬНОНАЦІОНАЛЬНА КАМПАНІЯ СОЦІАЛЬНИХ ЗМІН

«БЕЗБАР’ЄРНІСТЬ – ЦЕ КОЛИ МОЖЕШ»: СТАРТУВАЛА ЗАГАЛЬНОНАЦІОНАЛЬНА КАМПАНІЯ СОЦІАЛЬНИХ ЗМІН

  • Переглядів: 104

В Україні розпочалась масштабна інформаційна кампанія «Безбар’єрність – це коли можеш», покликана сформувати в суспільстві культуру безбар’єрності та заохотити кожного громадянина долучатися до творення України, де всі мають рівні можливості.

ЗАТВЕРДЖЕНО МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ ЩОДО ОБЛАШТУВАННЯ БЕЗБАР’ЄРНИХ МАРШРУТІВ

ЗАТВЕРДЖЕНО МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ ЩОДО ОБЛАШТУВАННЯ БЕЗБАР’ЄРНИХ МАРШРУТІВ

  • Переглядів: 75

Міністерство розвитку громад та територій України затвердило Методичні рекомендації щодо облаштування безбар’єрних маршрутів у населених пунктах. Відповідний наказ № 970 було ухвалено 9 червня.

БЕЗБАР’ЄРНІСТЬ – ЦЕ КОЛИ МОЖЕШ

БЕЗБАР’ЄРНІСТЬ – ЦЕ КОЛИ МОЖЕШ

  • Переглядів: 84

Ми всі стикаємось із бар’єрами. Коли не можемо дістатися кудись із дитячим візком, валізою або через стан здоров’я. Коли не можемо знайти роботу тільки через вік чи стать. Комусь бар’єри трапляються час від часу. А комусь — щодня.

МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ ДЛЯ СУБ’ЄКТІВ, ЯКІ ПРОВАДЯТЬ ТУРИСТИЧНУ ДІЯЛЬНІСТЬ ЩОДО НАДАННЯ ІНФОРМАЦІЇ В ДОСТУПНИХ ДЛЯ ОСІБ З ІНВАЛІДНІСТЮ ФОРМАТАХ

МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ ДЛЯ СУБ’ЄКТІВ, ЯКІ ПРОВАДЯТЬ ТУРИСТИЧНУ ДІЯЛЬНІСТЬ ЩОДО НАДАННЯ ІНФОРМАЦІЇ В ДОСТУПНИХ ДЛЯ ОСІБ З ІНВАЛІДНІСТЮ ФОРМАТАХ

  • Переглядів: 175

Державним агентством розвитку туризму України, на виконання плану заходів на 2023-2024 роки з реалізації Національної стратегії із створення безбар’єрного простору в Україні на період до 2030 року, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 25 квітня 2023 року № 372-р, розроблено Методичні рекомендації для суб’єктів, які провадять туристичну діяльність (екскурсійне обслуговування), фахівців туристичного супроводу щодо надання інформації в доступних для осіб з інвалідністю форматах (переклад українською жестовою мовою, субтитрування, аудіокоментування та інші формати подачі інформації для читання та спілкування).

ГРУПА АКТИВНОЇ РЕАБІЛІТАЦІЇ | БЕЗБАР'ЄРНИЙ ПРОСТІР - ЦЕ ПРО РІВНІ ПРАВА ДЛЯ КОЖНОГО ТА КОЖНОЇ!

ГРУПА АКТИВНОЇ РЕАБІЛІТАЦІЇ | БЕЗБАР'ЄРНИЙ ПРОСТІР - ЦЕ ПРО РІВНІ ПРАВА ДЛЯ КОЖНОГО ТА КОЖНОЇ!

  • Переглядів: 386

ГО “Група Активної Реабілітації”, яка з 2008 року працює для того, щоб люди, які отримали ураження спинного мозку, могли якомога швидше повернутися до максимально незалежного й вільного життя, почуватися гідно та користуватися своїми правами й свободами нарівні з усіма, зустрічалися з вами для налагодження співпраці в напрямку реалізації Національної стратегії зі створення безбар’єрного простору в Україні. 

Мінсоцполітики оголошує конкурс на кращий соціальний проект з безбар’єрності

Мінсоцполітики оголошує конкурс на кращий соціальний проект з безбар’єрності

  • Переглядів: 469

На виконання Плану заходів на 2021 і 2022 роки з реалізації Національної стратегії із створення безбар’єрного простору в Україні на період до 2030 року, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 04.08.2021 № 883-р, Міністерство соціальної політики оголошує проведення конкурсу на кращий соціальний проект / ініціативу.

Створення безбар’єрного простору в Україні

Створення безбар’єрного простору в Україні

  • Переглядів: 704

Національна стратегія зі створення безбар’єрного простору в Україні розроблена за ініціативи першої леді Олени Зеленської та на виконання Указу Президента України від 3 грудня 2020 року «Про забезпечення створення безбар’єрного простору в Україні». Безбар’єрність як державна політика означає формування такого підходу, за якого кожна людина в нашій країні може отримати вільний доступ до будь-якої сфери життя: навчання, будування кар’єри, спокійного пересування країною тощо. Стратегія розрахована до 2030 року і передбачає усунення бар’єрів у шести основних напрямках.

Твій гід з безбар’єрного спілкування: Як користуватися «Довідником безбар’єрності»

Твій гід з безбар’єрного спілкування: Як користуватися «Довідником безбар’єрності»

  • Переглядів: 510

Безбар’єрність – це не тільки доступ до фізичних об'єктів. Це значно ширше поняття, яке включає в себе не лише різні сфери діяльності, але і категорії мислення та взаємодії з іншими людьми, як рівними. «Довідник безбар’єрності», який у вересні презентувала перша леді Олена Зеленська, у доступній формі пояснює, чому не можна обмежуватися пандусами, якщо хочемо жити у безбар’єрному світі, а також, чому мова спілкування дуже важлива.