У Снятинському відділі Коломийського районного відділу Державної установи «Івано-Франківський обласний центр контролю та профілактики хвороб Міністерства охорони здоров’я України»  забезпечується проведення лабораторних та інструментальних досліджень і випробувань у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення; проведення державного обліку інфекційних і професійних захворювань та отруєнь, розслідуються причини і умови виникнення інфекційних захворювань, отруєнь, радіаційних аварій; проведення лабораторного обстеження працівників декретованих контингентів для подальшого проходження обов’язкових профілактичних медичних оглядів.

Крім того, проводиться відбір матеріалу для дослідження на визначення вірусу РНК SARSCoV -2 методом ПЛР – тестування; дослідження матеріалу на виявлення антигену SARSCoV -2 із застосуванням методу ІХМ (швидкісний тест).

 

Фото без опису

 

Володимир Іванович БОЦУЛАначальник відділу Коломийського районного відділу ДУ "Івано-Франківський обласний центр контролю та профілактики хвороб Міністерства охорони здоров’я України"

 

 

 

 

 

 

 

Контактна інформація:

вул. Кобринських, 20, м. Снятин, Коломийський р-н,

Івано-Франківський обл. 78300

тел: 2-50-83, факс 2-52-71

E-mail: ses_snyatin@ukr.net

 

Графік роботи:

Адміністрація:   8:00 - 17:00 год. / обідня перерва: 12:00 - 13:00 год.

Відділення епідеміологічного нагляду(спостереження) та профілактики неінфекційних захворювань:   8:00 - 16:45 год.

Відділення епідеміологічного нагляду (спостереження) та профілактики інфекційних захворювань:   8:00 - 16:45 год.

Мікробіологічна лабораторія:   8:00 - 16:12 год.

Санітарно гігієнічна лабораторія:   8:00 - 16:12 год.

 

Вихідні дні: субота, неділя

ТУБЕРКУЛЬОЗ - СЕРЙОЗНЕ І НЕБЕЗПЕЧНЕ ЗАХВОРЮВАННЯ.

ТУБЕРКУЛЬОЗ - СЕРЙОЗНЕ І НЕБЕЗПЕЧНЕ ЗАХВОРЮВАННЯ.

  • Переглядів: 56

Туберкульоз  відноситься  до  хронічних  бактеріальних  інфекцій. Збудниками туберкульозу є мікобактерія туберкульозу людського типу, але також можуть бути  мікобактерії  бичого типу та деякі інші такі як мікобактерія афріканум та мікобактерія  мікроті.   Найчастіше туберкульоз передається  від хворої людини до здорової повітряно-крапельним шляхом( під час розмови, кашлю, чхання), але можливі  також випадки аліментарної передачі інфекції,- при вживанні в їжу недостатньо термічно оброблених м'яса, молока, хворих на туберкульоз  тварин.

ЩО ТАКЕ ЕХІНОКОКОЗ?

ЩО ТАКЕ ЕХІНОКОКОЗ?

  • Переглядів: 13

Ехінококоз — це тяжка хронічна хвороба, викликана паразитуванням личинки гельмінта ехінокока. Захворювання характеризується формуванням специфічних кіст у внутрішніх органах, таких як печінка, легені, головний мозок, а також у м'язах та інших тканинах.

ЯК ЗАХИСТИТИСЯ ВІД ПЕРЕОХОЛОДЖЕННЯ

ЯК ЗАХИСТИТИСЯ ВІД ПЕРЕОХОЛОДЖЕННЯ

  • Переглядів: 26

З приходом холодів постає питання - як задовольнити потребу у свіжому повітрі та при цьому не переохолодитися? Що робити, щоб комфортно почувати себе взимку? І як допомогти людині з переохолодженням?

БАКТЕРІОЛОГІЧНЕ ДОСЛІДЖЕННЯ ВИДІЛЕННЯ З РАНИ.

БАКТЕРІОЛОГІЧНЕ ДОСЛІДЖЕННЯ ВИДІЛЕННЯ З РАНИ.

  • Переглядів: 103

Багато бактерій, які колонізуються на шкірі та слизових оболонках, можуть сприяти виникненню інфекції шкіри та м'яких тканин. На даний момент більшу частину пошкоджень шкіри називають раною і поділяють їх на гострі та хронічні, залежно від терміну давності. Гострі рани часто виникають після операцій або травм. Хронічною раною зараз прийнято називати рану, що наявна понад 3 тижні. Такі рани виникають через хронічну недостатність кровопостачання (трофічні виразки), пролежні або порушення обміну речовин.

БОТУЛІЗМ – ПІДСТУПНА НЕБЕЗПЕКА ДЛЯ ЛЮДИНИ

БОТУЛІЗМ – ПІДСТУПНА НЕБЕЗПЕКА ДЛЯ ЛЮДИНИ

  • Переглядів: 73

З початку поточного року на Прикарпатті зареєстровано випадок ботулізму. Звертаємо увагу всіх громадян, що ботулізм – це харчове отруєння, яке може призвести до тяжких наслідків. Найкращий спосіб захистити своє здоров’я – утримуватися від вживання їжі, про якість якої вам невідомо!

ОБЕРІГАЙМО КРИНИЦІ!

ОБЕРІГАЙМО КРИНИЦІ!

  • Переглядів: 37

Переважна більшість населення територіальних громад користується питною водою з криниць. Проте кринична вода, не завжди може бути кришталево чистою. З різних причин у воду проникає забруднення. Недоброякісна питна вода може стати чинником поширення гострих кишкових інфекцій.