Снятинський відділ Коломийського районного відділу ДУ "Івано-Франківський обласний центр контролю та профілактики хвороб Міністерства охорони здоров’я України"
З давнини гриби вважалися улюбленою їжею людини. У будь-якому вигляді вони збагачують та урізноманітнюють меню здорової людини.
Але, гриби відносяться до швидкопсувних продуктів (містять від 84 до 94% води) тому їх необхідно переробляти в день збору. Максимальний термін зберігання грибів не повинен перевищувати 24 год при температурі не вище 10°С.
Пов'язано це з тим, що зрілі гриби стають чудовим поживним середовищем для різноманітних мікроорганізмів, зокрема хвороботворних.
Сезон кавунів та динь в Україні припадає на липень і триває по вересень. Проте є декілька чинників,зокрема зміни клімату,надмірне застосування пестицидів та агрохімікатів,які прискорюють дозрівання цих плодів,тож з'явитися на ринках вони можуть і раніше. Плоди багаті пектинами,вітамінами,мінеральними речовинами, фолієвою кислотою.
Спека, відсутність вентиляції, інтенсивні фізичні навантаження – усі ці фактори можуть сприяти підвищенню температури тіла й становлять серйозну небезпеку для здоров’я людини.
Зоонози - це захворювання, що передаються прямо або опосередковано від тварин до людини. Зоонози можуть бути спричинені вірусами, бактеріями, паразитами і грибками, деякі з них дуже поширені, наприклад, сказ, бруцельоз і туберкульоз.
Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) оголосила 6 липня Всесвітнім днем зоонозів на згадку про 6 липня 1885 року, коли французький хімік Луї Пастер уперше успішно зробив щеплення від сказу Джозефу Мейстеру, що врятувало йому життя.
За даними ВООЗ:
- щонайменше 70% нових інфекцій захворювань людини (зокрема Ебола, ВІЛ, грип) мають тваринне походження;
- 60% інфекційних захворювань людини, що існують є зоонозними;
- щороку з’являється 5 нових захворювань людини. Три з них - тваринного походження;
- 80% збудників що можуть бути використані для цілей біотероризму, є зоонозними патогенами.
Відповідно до щорічного звіту про зоонози, опублікованого Європейським агентством з безпеки харчових продуктів (EFSA) у 2022 р. кампілобактеріоз і сальмонельоз залишаються основними зоонозами в ЄС.
Зоонози, зокрема сибірка, сказ, лептоспіроз, трихінельоз, токсоплазмоз, грип птиці, хвороба Лайма й інші захворювання, які можуть передаватись між тваринами та людьми, разом із хворобами, які виникають при вживанні харчових продуктів, а саме: сальмонельоз, ботулізм, лістеріоз, шигельоз, харчові токсикоінфекції, здатні чинити серйозний вплив на здоров’я населення. Таким чином, існує спільна відповідальність для співпраці між сектором громадського здоров’я та сектором охорони здоров’я тварин у їхніх зусиллях в боротьбі з зоонозами.
Для профілактики необхідно:
- дотримуватися правил особистої гігієни;
- ретельно мити руки з милом перед вживанням їжі, після повернення з вулиці та після кожного відвідування вбиральні;
- мити та тримати у чистоті всі поверхні та кухонні прилади, що використовуються для приготування їжі;
- користуватися індивідуальним посудом;
- запобігати проникненню комах та тварин до приміщень, де відбувається приготування їжі та зберігаються харчові продукти;
- регулярно мити та обдавати окропом дитячий посуд та іграшки;
- окремо готувати і зберігати сирі та готові до вживання харчові продукти (сире м'ясо, птицю, рибу, овочі, фрукти тощо);
- для обробки сирих продуктів використовувати окремі кухонні прилади (ножі, обробні дошки тощо);
- добре прожарювати або проварювати продукти, особливо м'ясо, птицю, яйця і рибу;
- дотримуватись відповідного температурного режиму при зберіганні харчових продуктів (не залишати приготовлені харчові продукти при кімнатній температурі більше, ніж на 2 години);
- використовувати безпечну воду, не пити воду з неперевірених джерел;
- вживати бутильовану воду, у разі неможливості придбання бутильованої води використовувати охолоджену кип’ячену воду;
- використовувати харчові продукти, оброблені з метою підвищення їх безпеки, наприклад, пастеризоване молоко;
- мити та обдавати окропом фрукти і овочі, особливо у разі споживання їх у сирому вигляді;
- не вживати продукти з вичерпаним терміном придатності, використовувати для приготування їжі тільки свіжі харчові продукти;
- при транспортуванні і зберіганні харчових продуктів використовувати чисту упаковку (поліетилен, контейнери для харчових продуктів тощо);
- не купувати харчові продукти у випадкових осіб або в місцях несанкціонованої торгівлі;
- не давати маленьким дітям некип'ячене розливне молоко, сирі яйця тощо;
- не купатися в непроточних водоймах, у місцях несанкціонованих пляжів, уникати заковтування води під час купання;
- уникати контактів з особами, які мають ознаки інфекційного захворювання;
- при появі симптомів захворювання (підвищення температури тіла, біль голови, інтоксикація, блювання, рідкі випорожнення, біль у животі, висипання на шкірі тощо) своєчасно звертатися за медичною допомогою. Самолікування може призвести до значних ускладнень.
Пам’ятайте, захворювання завжди легше попередити, ніж лікувати. Бережіть своє здоров’я та здоров’я своїх близьких!
Сколіоз – хвороба 21 століття. Розвиток інформаційних технологій з одного боку спрощує наше життя, а з іншого призводить до так званих хвороб цивілізації. 25 червня проводиться Міжнародний день боротьби зі сколіозом.
Ентеровіруси — це група вірусів, які спричиняють низку інфекційних захворювань в людей будь-якого віку та зазвичай протікають у легкій формі. Однак якщо вони вражають центральну нервову систему, вони можуть викликати серйозні захворювання. Ентеровірусна хвороба викликається політропними ентеровірусами серед яких нараховується понад 15 видів ентеровірусів. Двома найпоширенішими з них є ECHO (еховірус) і вірус Коксакі. Ентеровіруси також викликають поліомієліт. Оскільки поліомієлітна інфекція є складною і здебільшого ліквідована в усьому світі завдяки широкому застосуванню вакцинації, нижче мова піде за ентеровіруси, відмінні від поліомієліту.
Ротавірус є найпоширенішою причиною спорадичної, важкої, зневоднювальної діареї у маленьких дітей у всьому світі (найчастіше у дітей віком від 3 до 15 місяців).
Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності